Montessori eğitimi, çocuğun doğumdan itibaren kendini gerçekleştirmesini, özgüvenli ve bağımsız kararlar alabilmesini, kendi kendine yetebilmesini, yeteneklerini maksimum derecede geliştirebilmesini amaçlar. Bu doğrultuda eğitimi destekleyen en önemli aşama Montessori etkinlikleridir. Her bir etkinlik çocuğun farklı gelişimsel ihtiyaçlarına cevap vererek, sürecin en verimli şekilde ilerlemesini sağlar. Montessori materyalleri de bu süreçteki en önemli destekçilerdir. Evde, kreş ve anaokullarında kullanılabilecek 5 Montessori materyalini sizin için listeledik;

 

1. Ahşap Bloklar

Montessori materyalleri genel olarak ahşap malzemelerden hazırlanmıştır. Bunun öncelikli sebebi; ahşabın doğal bir malzeme olması ve sağlık için zararının bulunmaması. Ayrıca ahşabın dokunulduğunda vücuttaki elektriği alma gibi özelliği de vardır.

Ahşap bloklar, çocukların çeşitli oyunlar türetebileceği materyallerdir. Eğitici oyuncak kategorisinde bulunan bu materyaller; çocukların hayal gücünü ve yaratıcılığını destekler, ince motor ve denge gelişimine katkı sağlar. Ayrıca geometrik şekilleri, somut bir öğrenme aracı olarak analitik düşünmeye yardımcı olur.

Ürünü incelemek için tıklayın.

 

2. İnce Motor Gelişim Oyuncakları

Maria Montessori, “Eller insan zekasının aletleridir.” sözü ile ince motor gelişimine verdiği önemi anlatır. Günlük yaşam beceri aktiviteleri özellikle parmak kaslarını çalıştıran etkinlikler içerir. Düğme, fermuar kullanımı, kapak açıp kapatma, somun-cıvata kullanımı gibi etkinlikler örnek olarak verilebilir.

Birçok Montessori etkinliği evdeki malzemelerle hazırlanabilirken, bazılarını ise temin etmek çocuk için daha ilgi çekicidir. Örneğin renkli somun-cıvata takımı gibi Montessori ürünleri çocuğun kendine ait bir materyal ile çalışmasına imkan tanır. Bu aktivite ince motor gelişimini desteklerken, el-göz koordinasyonunun gelişimine de katkı sağlar.

Ürünü incelemek için tıklayın.

 

3. Tırmanma Duvarı

Çocukların doğumdan itibaren ilk duyarlı oldukları konu “hareket”tir. “Düz duvara tırmanıyor” deyimini dilimize yerleştiren hareket duyarlılığı, çocukların hem eğlenmesine hem fiziksel gelişimine destek olacak ihtiyacı oluşturur. Bu nedenle ebeveynler tarafından evde, sonrasında ise anaokulu ve kreşlerde harekete yönlendirici çalışmalar yapılır. Bu çalışmaların tümünün belirli kasları ve yeterlilikleri geliştirmek gibi ayrı amaçları bulunur.

Evde koltuktan koltuğa atlayan çocuk, anaokulu ve kreşte de hareket ihtiyacını gidermek isteyecektir. Tırmanma duvarı, çocukların güvenli bir ortamda ekstrem sporlar kategorisinde egzersiz yapmasına olanak tanır.

Ürünü incelemek için tıklayın.

 

4. Aktivite Çeşitlendirme Materyalleri

Çocuklar herhangi bir etkinliği yaptıktan sonra yenisine ya da gelişmiş formatına geçme konusunda çok heveslidir. Bu noktada abeslang, şönil, karton kutular ebeveynlerin imdadına yetişir. Bunlar dışında birçok oyunda yer verebilecekleri ve bozulmayan materyaller de aktivite çeşitlendirmede oldukça işe yarar.

Aktivite halkaları geniş bir yaş aralığına hitap ederek farklı oyunlar türetebileceğiniz materyallerdir. Fiziksel egzersiz aktivitelerinden, keyifli denge çalışmalarına, eşleştirme, dans ve grup etkinliklerine kadar çeşitli alanlarda kullanılabilir.

Ürünü incelemek için tıklayın.

 

5. Duyusal Materyaller

Montessori eğitim metodunun en çok üzerinde durduğu gelişim alanlarından biri duyulardır. Çocuklar duyarlılık dönemlerinde bilgileri doğrudan zihinleriyle değil duyularıyla alırlar. Bu nedenle çocuğun bu dönemlerde 5 duyusunu da geliştirecek aktivitelerin önemi büyüktür.

Duyusal diskler bu aktivitelere örnek olarak verilebilir. Farklı etkinlikler türetmeye imkan tanıyan duyusal diskler, renkleriyle görme, doku farklılıklarıyla da dokunma duyusuna hitap eder. Büyük diskler ve küçük diskler ile eşleştirme etkinliği yapılarak çocukların farklı dokuları tanımlaması ve karşılaştırması sağlanır.

Ürünü incelemek için tıklayın.

Montessori eğitim metodunda çocuğun potansiyel yeteneklerini geliştirmesi için etkinlikler çok önemlidir. Gerek ev ortamında sağlanan materyaller, gerek Montessori materyalleri ile farklı etkinlikler türetilerek çocuğun bu gelişimsel ihtiyaçları karşılanabilir. Çeşitli Montessori materyallerini bulabileceğiniz Duyu Market, eğitici oyuncak kategorisinde kaliteli ve eğlenceli alternatifler sunuyor.

 

 

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.