Montessori duyu eğitim materyallerinden olan bu materyal, mavi kapaklı kutuda 6 adet mavi kapaklı ses tüpü, kırmızı kapaklı kutuda 6 adet kırmızı kapaklı ses tüpünden oluşmaktadır. Her kutunun içerisinde 6 şar adet farklı sesler çıkaran silindir şeklinde ahşap tüp bulunur ve her iki kutudaki tüpler birer çift oluştururlar. Kırmızı kapaklı kutuda bulunan tüpler kırmızı, mavi kapaklı kutuda bulunan tüpler mavi kapaklıdır. Her bir kutuda bir miktar tuz veya pirinç veya kuru fasulye bulunmaktadır. Her ses tüpünün altında çifti ile aynı renkte etiket bulunur ve bu hata kontrolünü sağlar.

Hangi Kazanımlar Sağlanır?

Montessori Ses tüpleri materyali ile çocuğun işitsel algısının gelişimi, işitsel duyularının gelişimi, benzerlikler ve farklılıkları ayırt etme, sıralama becerisi, dikkat ve konsantrasyonunun artmasına yardımcı olunur.
Ayrıca ses tipleri materyali ile kontrol sistemi ile iç disiplin kazanması ve müzik eğitimine ön hazırlık sağlanır.

Nasılı Sunulur?

Ses tüpleri ile çalışmaya en belirgin üç ses tüpü ile başlanılır. Rehber eşliğinde, çalışmanın ilk aşamasında ses tüpleri tanıtılır. İkinci aşamada eşleme, üçüncü aşamada dereceleme çalışmaları yapılır. Çalışma sonunda hata kontrolünü yapabilmek amacıyla ses tüplerinin altına eşli etiketleme yapılır.

Bu etkinlik; farklı seslerin algılanmasını ve bunlar hakkında karar vermeyi desteklerken işitme duyusunun gelişimine, işitme duyusunu güçlendirmeye ve müzik eğitimini desteklemeye yardım eder. Çocukta fark edilmeyen işitme kaybının ortaya çıkarılmasını sağlar.

Blog’a her gün eklenen yeni yazılar ve Montessori etkinlikleri için Abone bölümünden abone olmayı unutmayın. Yeni yazıları mailinizden takip edin…

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.