1 Yaş Üstü Bebeklerin Oynayabileceği Eğlenceli Oyunlar

by Montessori Felsefesi

1 Yaş Üstü Bebeklerin Oynayabileceği Eğlenceli Oyunlar

Bebeklerin 1 yaşından sonra hareket kabiliyetlerinin arttığı görülmektedir. Bu da bebeklerin artık daha çok hareket ederek eğlenmek istemesine neden olur. Bebekler sürekli farklı şeyler öğrenmek isterler. Onları bu dönemde eğlendirmek için birçok yöntem bulmak mümkündür. 1 yaş için evde eğitici oyunlar şunlardır;

  • Seslerin taklit edildiği oyunlar
  • Ellerin ve kolların hareket ettirildiği oyunlar
  • Cisimleri kullanarak oynanabilecek oyunlar

Seslerin Taklit Edildiği Oyunlar

1 yaşın üzerindeki çocuklar seslere karşı aşırı duyarlıdır. Sesleri taklit etmek bebekler için zeka geliştirici oyunlar arasında yer almaktadır. Bebekler ile hayvan seslerini taklit etmek onları eğlendirecektir. Bebeklerin çıkardığı sesleri taklit etmek mutlu olmalarını sağlar. Melodiler ve ninniler söylemek ve oyunlar oynamak çocukların sesleri kolay algılamasını sağlamaktadır. Bebeğinizin sizden duyduğu bazı sesleri tekrar ettiğini duymanız mümkündür. Bu sesleri tekrar tekrar bebeğinizle konuşmak onları eğlendirecektir.

Ellerin ve Kolların Hareket Ettirildiği Oyunlar

Bebekler ellerini ve kollarını kullanmaya başladıklarında mutlu olurlar. Bebeklerin el ve kol koordinasyonu sağlıyor olması zeka gelişimini olumlu etkilemektedir. Örneğin bebekler hem ses çıkarmayı hem de kollarını hareket ettirmeyi sevdikleri için alkışlamayı öğretebilirsiniz. Bebeğinizle birlikte alkışlamak onları eğlendirecektir. Hepimizin bebeklerle oynadığı bir oyun olan Ceee oyununu bebeğinizin taklit etmesi yine ellerini kullanmayı ve yeni sesler çıkarmasını sağlar. Bebeklerin sizlere dokunmasını sağlamakta onlar için harika oyunlardır. Bebeğinizin ve sizin birbirinize dokunarak organlarını anlatmanız onları eğlendirecektir.

Cisimleri Kullanarak Oynanabilecek Oyunlar

Bebekler çeşitli cisimlerle oynamaya bayılırlar. Özellikle de 1 – 2 yaş bebek oyunları oyuncaklar ile oynandığında zeka gelişimini olumlu etkilemektedir. Onlara Legolar, renkli oyuncaklar ve çeşitli şekilleri olan cisimler kullandırarak eğlendirebilirsiniz. Bunun dışında tencere, tava ve diğer mutfak ürünlerinin çıkardığı sesler onların hoşuna gitmektedir. Bebeğinizi yıkarken su ile oynamakta onları mutlu edecektir. Oyun için en sık tercih edilen cisim ise toptur. Top oynamak bebeğinizin motor becerilerini hızla geliştirir ve karar verebilme yetisi kazandırır.

18 – 24 Aylık Bebek Oyunları

Bebeğiniz 1,5 yaşını geçtiğinde artık yürüme ve koşma becerileri artacaktır. Bu sebeple onları hareket ettirecek oyunlar oynamanız keyifli olabilir. 18 – 24 aylık bebekler yeme alışkanlığı kazanmaya başlar. Bu dönemde çocuklarınızın kendi kendilerine yemeye çalışmaları ve bunu bir oyun haline getirmek onları mutlu eder. Konuşma becerilerini arttırmak adına bebeklerle artık bebek gibi konuşmak ya da ses çıkarmak yerine kelimeler öğretilen oyunlar tercih edilmelidir.

18 – 24 Aylık bebekler oyunları diğer bebeklerle oynamaya alışmalıdır. Sadece ebeveynlerle oyun oynamak bebeklerin sosyal gelişimi için yeterli olmayabilir. Bebekler birlikte oynarken onlara cisimleri, şekilleri ve hayvanları öğretmek güzel bir oyun olabilir. Üstelik bebekler birlikteyken farklı hareketleri birbirlerinden taklit ettikleri için daha hızlı öğrenirler. Yansıyan görüntüler bebeklerin bu dönemlerinde hoşuna gider onlara fotoğraflar göstermek ve ayna karşısında uzaktan hareket ettirmek eğlenceli bir oyun olabilir.

Benzer İçerikler

Leave a Comment