1 Yaşında Bebeğiniz İçin Oyuncak Önerileri

Bebekler bir yaşına geldiklerinde artık zihinsel anlamda birçok şeyi kavramaya ve artık odaklanma becerisine sahip olmaya başlarlar. Bu sebeple bu dönemde bebeklerin zihinsel gelişimi için onlara uygun destekleyici oyuncaklar almak gerekmektedir. Bu oyuncaklar bebeklerin hem oynarken eğlenebileceği hem de algılama ve öğrenme yeteneğini geliştirmelidir. İşte sizlere 1. Yaş için oyuncak tavsiyeleri;

  • Birleşen bloklar ve basit yapboz oyuncakları
  • Hayvan figürleri
  • Renkleri toplar
  • Konuşmayı öğreten oyuncaklar

Bloklar ve Basit Yapboz Oyuncaklar

Bu tip oyuncaklar bebeklerin yaratıcılığını geliştirebilen oyuncaklardır. Çeşitli birleşen bloklar ile çocuklar hayal güçlerini kullanarak farklı cisimler yaratabilir. Birleştirerek kule haline getirebilir. Bloklar 1.yaş bebekler için zeka geliştirici oyuncaklar olarak bilinir. Basit yapbozlar ise belli şekilli oyuncakların kutu içerisine yerleştirilmesi ve daha sonra bunun tekrarlanmasıyla oynanmaktadır. Bu basit yapbozlar bebeklerin algılama yeteneklerini ve uyumluluk kurallarını anlamasını sağlayacaktır.

Hayvan Figürleri

Hayvan figürleri boyutlarına dikkat edilirse harika oyuncaklardır. Bebekler hayvanları bu oyuncaklarla inceleme fırsatı bulurlar. Ebeveynleriyle birlikte oynadıklarında seslerini taklit etmeyi öğrenebilirler. Hayvanların dünyası bebekler için oldukça eğlencelidir. Bu sebeple hayvan figürleri 1 – 2 yaş oyuncak seçimi için uygun olacaktır.

Renkleri Toplar

Genelde çocuklar toplarla oynamaya bayılırlar. Renkli toplar ebeveynlerle ve diğer çocuklarla oynandığında çok keyifli olabilir. El ve ayak koordinasyonunu geliştirir. Ebeveynler renkli topları kullanarak çocuklara renkleri öğretebilir. Topu yakalamak ve onu atmak gibi beceriler bebeklerin daha hareketli vakit geçirmelerini sağlar.

Konuşmayı Öğreten Oyuncaklar

Konuşma yeteneğinin en hızlı geliştiği bu dönemde bebekler bu tip oyuncaklar ile daha kolay öğrenebilir. Bebekler için bazı oyuncaklar basit kelimeleri seslendirmektedir. Bu oyuncakları kullanan çocukların kelimeleri öğrenme süreci hızlanabilir. Bu tip oyuncaklar 1 yaş için oyuncak tavsiyesi olarak verilebilir.

1 Yaş Eğitici Oyuncak Tavsiyesi

Sesleri algılama konusunda bebeklerimizi eğitmek için çıngıraklı oyuncaklar kullanılabilir. Bu oyuncaklar bebeklerin ses algısını geliştirdikleri için 1. yaşa uygun eğitici oyuncaklar olarak bilinir. Çıngırak sallamak ayrıca çocukların farklı sesleri değiştirerek uygulaması ile zihinsel gelişimde ve algı yeteneğinde olumlu etkiler yaratabilmektedir.

Bebeklerin çok sık oynadığı oyuncaklardan biri de meslek oyuncaklarıdır. Genellikle bebekler bir yaşını doldurduktan sonra doktor oyuncakları, aşçı oyuncakları, inşaat oyuncakları gibi oyuncaklar ile cisimleri tanırlar. Böylece farklı el ve kol hareketleri öğrenirler. Becerilerini ve yaratıcılıklarını geliştirebilirler.

Oyuncak bebekler ve figürler de 1. yaş eğitici oyuncaklar arasında yer alır. Elbette oyuncakların bebeklere zarar vermemesi için peluş oyuncaklar tercih edilmelidir. Oyuncak bebekler ile bebekler organları tanır. Üstelik onlarla oynarken hayal güçlerini geliştirirler. Üstelik peluş oyuncaklar uyumak istediklerinde bebeklerin sarılmaktan keyif aldığı oyuncaklardır.

Bölünebilecek oyuncaklar bebekler için harika oyuncaklardır. Farklı kısımların birleştirilmesiyle oynanan bu oyuncaklar bebeklerin doğru şekilde birleşim haline getirmesi için kullanılır. Böylece çocuklar hata yaparken oyuncağı doğru şekle sokmak için uğraşır. Bu da sorun çözme yeteneklerini geliştirir.

Benzer İçerikler

Leave a Comment