12-24 Aylık Bebeğiniz İçin Oyuncak Önerileri

Bebeğiniz gelişirken, her yaş döneminde farklı gereksinimler doğacaktır. Bu gereksinimler, hem motor becerileri, hem fiziksel hem de sosyal açıdan olabilmektedir. Ne kadar farklı bebeklerle etkileşimi olması ya da farklı aktivitelere katılması çocuğunuz için eğitici etkiye sahip olsa da, bebeklerde de çocuklarda da özellikle erken yaşlarda gelişim ve eğitimin ana taşlarından biri oyuncaklardır.

Oyuncaklar, hem hayal gücünü geliştirecek hem de farklı biçimleri ile bebeğinize gerekli gelişimi sağlayacaktır. Çocuklar da bebekler de, kendi ihtiyaçlarına uygun, her anlamdan bilgilendirici ve eğlenceli oyuncaklarla oynamak isteyecektir. Bu anlamda öncelikle oyuncak alınacak çocuğun yaşına bakmamız oldukça önemlidir. Örneğin 1 yaş eğitici oyuncaklar farklı bir konsept olacakken, farklı bir yaşta farklı bir gereksinime uygun oyuncaklar da bulunmaktadır.

Gelişim Tablosunda 12-24 Ay

12-24 aylık bir bebek, gelişim tablosu içerisinde fiziksel ve zihinsel açıdan birçok beceriyi kazanmış olarak görülmektedir. Ancak yine de küçük olan çocuğunuz için yürümesinde yardımcı, konuşmasını sağlayacak ya da zihinsel olarak gelişimini destekleyecek oyuncaklara ihtiyaç duyarsınız.

Buna göre de 12-24 aylık bebek oyuncakları nasıl olmalı sorusu doğacaktır. 1 yaşını doldurmuş çocuklar, dinleme konusunda, sıralamalarda ve kendi başına bazı işlemleri yerine getirme konusunda bağımsızlaşmaya başlamıştır. Bu sebeple de öncelikle yeni öğrenilmiş bu becerileri ve sonrasında da yeni becerileri destekleyecek oyuncaklar ideal olacaktır.

12-24 Aylık Bebeklerin Zihinsel ve Motor Gelişim İhtiyaçları

1 yaş bebek gelişiminde ihtiyaçlar en öncelikli konudur. Henüz yeni gelişmeye başlayan bebeğiniz için ideal oyuncaklar almanız ise, bir ebeveynin yapabileceği en iyi yardım olacaktır. 1 yaşındaki bir bebek, iletişim kurmak için ilk adımları atar, bu sebeple de sürekli bir konuşma halinde olunması, yeni sözcükler öğrenmesi gerekir. Buna göre konuşan, sayıları ve günlük konuşmaları tekrar eden oyuncaklar bulunur.

Aynı şekilde hayal gücünün de özellikle desteğe ihtiyacı olur. Bunun yanında ise motor becerileri için eli ile tutabileceği, yürümesinde yardımcı olacak oyuncaklar ya da bunlara ek olarak dizme işlevini öğretecek, sıralama gerektiren ya da şekil birleştirme oyuncakları önerilmektedir.

12-24 Aylık Bebeklere Ne Tür Oyuncaklar İdealdir?

1-2 yaş oyuncak seçimi açısından kritik bir nokta olabilir. Buna göre bebeğinizi fazla zorlamayacak ancak yine de yeni şeyler öğretecek oyuncakları tercih etmelisiniz. Buna göre 1 yaş oyuncak tavsiyesi şu şekilde verilebilir;

  • Masal anlatan kitaplar
  • El becerisi oyuncakları
  • Müzikal oyuncaklar
  • Büyük parçalı lego oyunları
  • Dizme veya eşleştirme oyuncakları
  • Yürüme için oyuncaklar
  • Resim yapılması için oyuncaklar

Bu tarz farklı oyuncakları 1-2 yaşındaki bebeğinize vererek farklı beceriler öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Bu oyuncaklar sayesinde gelişimi siz de görebilir ve ayrıca kendiniz de küçük oyunlara katılarak kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Leave a Comment