12 – 24 Aylık Çocuklar İçin Uygun İçecekler

by Montessori Felsefesi

12 – 24 Aylık Çocuklar İçin Uygun İçecekler

Bebeklik döneminden çocukluk dönemine kadar çocuklar için en sağlıklı içecek anne sütüdür. Ancak çoğu bebek büyüme aşamasında anne sütünü bırakabilmektedir. Bu süreçte çocuklar ufak ufak yemek yemeye başlasa da hala besinleri tam olarak tüketemez. O yüzden 12 – 24 aylık çocukların uygun içecekler tüketmesi gerekmektedir. Peki, bu içecekler neler olabilir. Hadi birlikte inceleyelim…

Öncelikle çocuklar anne sütünü içmeyi bırakmış olsa da gelişim sürecinde yine süt içmelidir. Bu sebeple çocuklara özel devam sütleri bulunmaktadır. Devam sütleri inek sütünden daha yumuşak bir tada sahiptir. İsteğe bağlı olarak 12 ayı geçmiş çocuklar inek sütü de içebilir. İnek sütü içerdiği kalsiyum ve protein miktarıyla oldukça faydalıdır. Ancak çocuğunuzun inek sütüne alerjisi olmadığından emin olmayı unutmayın.

Çocukların bu dönemde gelişimini sağlamak adına meyve suyu tüketmesinde sorun yoktur. Ancak meyve suyu kutu halde hazır satılan meyve suyu değildir. Hazır meyve suları bol miktarda şeker ve tatlandırıcı içermektedir. Bebeklere sıkma meyve suyu hazırlayarak onların ihtiyacı olan vitaminleri almasını ve lezzetli bir içecek tatmasını sağlayabilirsiniz.

Bebeklere ve çocuklara verilecek bir diğer içecek sebze suyudur. Sebzeler genelde çocukların pek tadını beğenmediği yiyeceklerdir. Ancak sebze suyu büyüme aşamasında bebekler için çok faydalıdır. Sebze suyunu daha lezzetli hale getirmek için meyve suyuyla karıştırmayı deneyebilirsiniz.

Bebekler 12 – 24 aylık dönemlerinde ayran da içebilirler. Ancak bebeklere hazır ayran verilmez. Onun yerine evde yapılmış yoğurt ile hazırlanan bir ayranın çocukların içmesinde bir sakınca yoktur. Ayran da tıpkı süt gibi çok faydalı bir içecektir. Süte alerjisi olan çocukların ayrana karşı da alerjisi olacaktır. Süt alerjisi olan çocuklar ayran tüketmemelidir.

Bebeklere Kahvaltıda İçecek

Bebekler anne sütünü bıraktıktan sonra kahvaltıda beslenirken içecek bir şeylere ihtiyaç duyarlar. Bu içecekler çocukların ihtiyacı olan vitamin, minerali içermelidir. Bebeklere kahvaltıda içecek olarak kefir verebilirsiniz. Kefir çocukların sindirim zorlanması ve gaz sorunlarını giderici etkiye sahiptir. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre haftada 2 bardak kefir tüketmek çocukların gelişimi için çok faydalıdır.

Sabah kahvaltısında bebekler için sağlıklı bir içecek olarak bazı bitki çayları verilebilir. Ihlamur, Nane Limon ve Rezene gibi bitki çayları 12 – 24 aylık çocuklar için uygun içecekler arasında yer alır. Bu bitki çaylarının kahvaltıda yarım çay bardağı kadar tüketilmesi önerilir. Ihlamur ve Naneli Limon gibi çaylar bebeğinizin bağışıklığını güçlendirir ve hastalıklardan korur. Ancak bitki çayları doğru şekilde hazırlanmalıdır. Demlenmiş bitki çayları çocuklar için ağır bir etki yaratmaktadır. Bu sebeple sıcak suda çok kısa süre ısıtılarak hazırlanır. Bitki çaylarının sürekli kullanılması önerilmemektedir. Doktor onayıyla tüketmeniz tavsiye edilir.

Bebeklere kahvaltıda içecek olarak meyve ve sebzelerden hazırlanan mamalar yapılabilir. Hazır mamaların çocuklar için kullanılması önerilmemektedir. Kahvaltıda 12 aylık çocuklara çorba da verilebilir. Ancak çorbanın tıpkı bitki çayları gibi ısıtılması önemlidir.

Benzer İçerikler

Leave a Comment