2 Yaş Sendromu Ne Zaman Biter?

by Montessori Felsefesi

Çocukların inatçılık ya da huysuzluk olarak görülen davranışları ile bilinen 2 yaş sendromu genel olarak 3 – 3,5 yaş arasında son bulur. Bu dönemin 4 yaş sonuna kadar görüldüğü çocuklar da bulunmaktadır. “Bu dönemin çocukta bir gelişim evresi olduğunu ve bir sorun olmadığını kabul etmek birinci önceliktir. Bunun anlaşılması, hem çocuğa olan davranışı hem de ebeveynlerin tutum ve davranışlarını pozitif yönde etkiler.

Çocuk bu dönemde zihinsel ve duygusal bir gelişim sürecine girer, bağımsızlaşma ve birey olabilme yeteneklerini kazanır. Bu kazanımları sağladıktan sonra da agresif tavırları ve sürekli hayır cevabı verme durumu sona erer. Bu dönemi sağlıklı şekilde geçirebilir ve çocuğunuzun bu kazanımları sağlamasına destek olduktan sonra çocuğunuzla daha anlamlı sohbetler etmeye başlayabilirsiniz.

Bu dönemi sağlıkla atlatmak kolay olmayabilir, aileler çocuğun davranışlarını bilerek ve inadına yaptığını yorumlayabilir ve aksi tepki verebilir. Öncelikle onları anlamaya çalışmalı ve çocukların henüz dürtüsel olarak davrandıkları ilk ergenlik dönemi gibi algılanmalı. Bu dönemde kesinlikle yalnız olmadığınızı bilin, zorlandığınız durumlarda profesyonel bir desteğe başvurabilir, sizin gibi ebeveynlerle iletişim kurabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Leave a Comment