2 Yaşından Sonra Bebeğiniz Ne Kadar Uyumalı?

by Montessori Felsefesi

2 Yaşından Sonra Bebeğiniz Ne Kadar Uyumalı?

Annelerin en çok merak ettiği konulardan birisi de, 2 yaşından sonra bebeğiniz ne kadar uyumalı? olmaktadır. Bu nedenle bebeğin uyku düzeninin sağlıklı bir yol izlemesi gerekmektedir. Sağlıklı bir uyku düzeni bebeklerin sağlıklı gelişmesini sağlamaktadır. Uyku, sadece bebeklerde değil çocuklarda ve yetişkinlerde de, sağlık açısından en önemli unsurlardan birisidir.

2 Yaşından Sonra Bebek Uykusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Uzmanlar tarafından 2 yaşından sonra bebek uykusu için önerilen zaman dilimleri, gece uykusu 11 saat, gündüz uykusu ise en fazla 1,5 saat olmaktadır. Bebeklerin sağlıklı büyüyebilmesi için sağlıklı ve düzenli bir uyku düzeninin de olması gerekmektedir. Uyku sırasında büyüme hormonu salgılanmakta olup, bu hormon sayesinde bebeklerin gelişimi sağlıklı olarak devam etmektedir.

Yeterli uykuyu alamayan bebeklerde ise bu hormon yeterince salgılanamadığı için büyümesinde sağlıksız olan sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle her bebeğin mutlaka doktorların önerdiği saatler içerisinde uykularını almaları gerekmektedir.

Gece uykusunu sağlıklı olarak alan bebekler, gün içerisinde de neşeli ve rahat olmaktadır. Yeterince uyku alamayan bebekler ise genellikle huysuz ve mutsuz bir duruş sergilemektedir. Aynı zamanda 2 yaşından sonra bebeklerde genel olarak uyku konusunda bazı inatçı tavırlar görülebilmektedir. Yaşının getirdiği bir tavır olan bu durumda anne ve babaların bu konuda, bebeklerine karşı anlayışlı bir tavır sergilemesi gerekmektedir.

Yatağa gitmemek için inatçılık eden ve uyku saatinde uyumak istemeyen bebeklere karşı onları güzel yoldan ikna etmek büyük önem taşımaktadır. Bu durumlarda öfkeli ve kızgın tavırlar sergilemek ise bebeklerin daha çok uykudan soğumasına yol açmaktadır. Bu nedenle uyumamakta direnen bebeklere kararlı ve yumuşak bir tavırla davranıp, onlara uykunun öneminin anlatılması lazımdır.

Aynı zamanda 2 yaşından sonra bebekler uyku konusunda,  bebekler genellikle anne ve babaları ya da sevdikleri kişilerle birlikte uyku uyumak istemektedirler. Bu gibi durumlarda yine yumuşak ve anlayışlı bir tavırla bebeğin tek başına uyuması gerektiğinin kendisine izah edilmesi gerekmektedir. Çoğu kez bu tavır bebeğin tek başına yatmaktan korkmasından kaynaklanmakta olup, bu nedenle bu açıdan da bebeğin tek başına yatağında güven içerisinde olduğuna ikna edilmesi lazımdır.

Bebeklerde İyi Bir Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

Bebeklerin uyku düzeninin iyi olması üzerinde, uyku ortamlarının iyi olması da büyük önem taşımaktadır. bu nedenle bebeklerin odalarında ideal olan uyku ortamının hazırlanması lazımdır. bebeklerin uyudukları odanın yeterince karanlık, sessiz ve 18 derece ile 22 derece sıcaklık arasında olması lazımdır.

Bebeklerin uyuma sırasında üşür diye üzerilerinin çok örtülmemesi gerekmekte olup, soğuk olan havalarda, sadece hafif bir yorgan üşümemesi için yeterli olmaktadır. Bebeğin gece uykuna en geç 20.00 ile 21.00 arasında dalması lazımdır. Bu saatin gecikmesi durumunda bebekler daha zor uyumaktadır. Gündüz uykularının da, bebeklerde her gün aynı saatte ve düzenli olmadı gerekmektedir.

Benzer İçerikler

Leave a Comment