Çocuğa Okuma Sevgisi Kazandırmanın Yolları

by Montessori Felsefesi

Çocuğa Okuma Sevgisi Kazandırmanın Yolları

Kitap Okumanın Önemi

Kitap okuma alışkınlığı insanın hayatındaki en yararlı alışkanlıklardan bir tanesidir. Kitap okuyan insanın hem kendine hem de topluma faydası vardır. Gelişmiş ülkelerde kitap okuyan insan sayısı çok fazladır. Yapılan incelemelerde nüfusa göre en yüksek kitap okuma oranı Amerika Birleşik Devletleridir.

Ondan sonra Japonya, Çin, Almanya, Fransa gibi ülkeler gelmektedir. Ülkemizde bu oran nüfusa kıyasla oldukça düşük orandadır. Okuyan bireylere ihtiyaç duymaktayız. Kitap okuma sevgisi çok genç yaşlarda kazandırılmalıdır. Kitap okumanın hayatın rutini haline gelmesi gerekmektedir.

Çocuğunuz kitap okumalıdır. Fakat bu zorla, baskı altında olmamalıdır. Çocuğu bıktırmadan kitap okumaya teşvik etmek gerekmektedir. Çocuğun okuyacağı kitabı ebeveyn kontrol etmeli içeriğe göz atmalıdır. Çocukların bilişsel özellikleri dikkat alınarak uygun kitap seçimi yapılmalıdır.

100 Temel Eser adı altında toplanan kitaplar Türk edebiyatı ve dünya edebiyatından seçenekleri okuyucuya sunmaktadır. Kitap okumak çocuğunuzun bilişsel gelişimine büyük oranda fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda çocuğun sosyal ilişkilerini geliştirecektir. Çocuklara okuma sevgisi kazandırmanın yollarından bahsedeceğiz.

Kitap Okuma Sevgisi Kazandırmanın Yolları

Çocuklara kitap okuma sevgisi kazandırmanın yollarından bahsettiğimiz yazımızda bu yöntemleri dikkate almalısınız.

Model Olma

Bandura’nın Sosyal Öğrenme Kuramına çocuk model alarak öğrenmektedir. Anne ve baba çocuklarının kitap okumayı sevmesini istiyorsa öncelikle bu sevgi kendilerinde olmalıdır. Çocuklarına kitap okuyarak model olmalıdırlar. Çocuk ev ortamında kitap okunduğunu görmelidir.

Kütüphane Ortamı

Anne ya da baba çocuklarıyla birlikte kütüphane gezisinde bulunarak çocuğu kitaplara yaklaştırmalıdır. Birlikte kütüphanede kitaplar arasında okuma yapılırsa çocuk kitap okumaya özenebilir. Kütüphanenin atmosferi çocuğu okumaya teşvik eder.

Sevilen Kitaplar

Çocuğa kitap okuma sevgisi kazandırılmak isteniyorsa çocuğunun sevdiği kitaplar temin edilmelidir. Ebeveyn kontrolünden sonra çocuğun popüler kitapları okumasında bir zarar yoktur. Özellikle çocuklar fantastik türdeki kitaplara ilgi duymaktadır.

Kitaplar Hakkında Sohbet

Anne ya da baba çocukla kitaplar hakkında sohbet edebilmelidir. Çocuk kitabı okuyup bitirdikten sonra ana hatlarıyla kitabı anlatabilir. Bu sohbet çocuğu kitaplara daha da bağlar. Başta anne ve babasıyla olmak üzere insanlarla iletişimini geliştirir.

Benzer İçerikler

Leave a Comment