Çocuklarda Duygusal Zekayı Geliştiren 5 Oyun

by Montessori Felsefesi

Çocuklarda Duygusal Zekayı Geliştiren 5 Oyun

Çocuklarımızın gelişimi oldukça önemlidir. Bu sebeple onlara birçok aktivite yapmalarını öneririz. Bu gelişim sürecinde en önemlilerinden biri duygusal zekadır. Duygusal zeka insanlarda doğru iletişim kurmak, empati yapabilmek ve yaşanan durumlar karşısında gelecekte insanlara karşı hoşgörülü olmak gibi güzel duygusal davranışları henüz çocukluk döneminde kazandırmaktadır. Çocukların duygusal zekasını geliştiren oyunlar nelerdir hadi inceleyelim.

Çocuklar konuşma becerilerini ve duygularını duygusal zeka gelişimi ile mümkün olacaktır. Bu sebeple iletişim becerilerini de geliştirmek gerekmektedir. İletişimde tabi ki jest ve mimiklerle başlamaktadır. Çocuğunuza yüz ifadeleriniz ile duygularınızı belirten mimikler yapın. Mutlu, üzgün, korkmuş vb. bu mimiklerin çocuğunuzun anladığından emin olun ve çocuğunuzdan sizi taklit etmesini isteyin bu şekilde çocuklar duyguların nasıl göründüğünüz yüz ifadesinden anlayacaktır.

Kukla oyunları çocukların duygusal zekasını geliştiren oyunlar içinde en çok tercih edilendir. Kuklaları oynatarak çocuğunuza çeşitli konuları öğretmeniz mümkündür. Çocuğunuz kukla oyunundan farklı düşünceleri anlamayı öğrenir. Ayrıca kuklanın hareketleri ve sizin söylediklerinizi merak ettiği için odaklanma becerileri de gelişir.

Evcilik oyunları ve meslek oyunları çocukların duygusal gelişimi için en iyi oyunlardır. Çocuklar çeşitli meslekler ile kendilerini hayal eder. Belli görevler hakkında fikir edinir. Ayrıca tür oyunları arkadaşları ile sosyalleşmek için oynanan oyunlar olabilir. Çünkü çocuklar bu tip oyunlarla iletişim becerilerini arttırırlar.

Çocukların duygusal zekasını geliştiren oyunlardan biri de sessiz sinemadır. Ancak bu sessiz sinema da film ya da bir dizi anlatmak yerine bir kelimeyi anlatmayı deneyin. Çocuğunuzun bildiği kelimeleri sessizce anlatmaya çalışın. Bu bir eylem, bir cisim ya da bir hayvan olabilir. Daha sonra benzer bir şeyi çocuğunuzdan yapmasını isteyin. Bu şekilde çocuklar çağrışım yapabilmeyi ve kavramları birleştirmeyi öğrenecektir.

Çocukların duygusal zekası için resim yapmakta çok etkili olabilir. çocuklar düşüncelerini, duygularını çizdikleri, boyadıkları resimler ile gösterirler. Resim çizmek tam olarak bir oyun değildir. Ancak duygusal zekayı geliştirmektedir. Üstelik bir cismi çocuklar ebeveynleriyle birlikte çizmeye çalıştığında görsel becerileri de gelişmektedir.

Zeka Geliştiren Oyunlar

Çocuklar strateji oyunları oynayarak kendilerini hem sosyal hem de duygusal zeka anlamında geliştirebilir. Strateji oyunlarının başında satranç gelir. Satranç çocukların hızlı düşünme ve karar verme becerisini geliştirir. Günümüzde küçük çocukların satranç oynamayı hızla öğrendiğini görmek mümkündür. Satranç adım adım düşünmeyi ve rakibi gözlemlemeyi gerektirir. Bu sebeple rakibin karşısında duygular kontrol edilmelidir. Duygusal zeka bu yönden gelişim gösterebilir.

En sevilen zeka geliştirici çocuk oyunu puzzle ya da diğer adıyla yapbozdur. Çocuklar gerekli bileşenleri bir araya getirerek yapbozları tamamlarlar. Bu durum çocukların gözlem yapabilmesini, hataları düzeltmesini ve hafıza becerisini geliştirir. Yapboz ebeveynler ile yapıldığında çocukların kendi başına bulmasına izin verilmeli ufak yardımlarda bulunmak gerekmektedir. Ancak yapboz başka çocuklarla birlikte yapıldığında çocuklar yardımlaşma konusunda gelişim göstermektedir. Böylece çocukların duygusal zekası gelişir.

 

 

Benzer İçerikler

Leave a Comment