6 – 12 Aylık Bebeklerin Uyku Düzeni Nasıl Olmalı

by Montessori Felsefesi

6 – 12 Aylık Bebeklerin Uyku Düzeni Nasıl Olmalı

Bebeklerin doğumdan itibaren gelişimlerinde en önemli etkenlerden biri uykudur. Sağlıklı bebekler genellikle 6 aylık olmadan önce 12 saatten uzun süre uyuyabilirler. Tabi bu her bebek için farklılık göstermektedir. Ancak 6. Aydan sonra bebeklerin daha az uyuma eğiliminde olduğu görülmektedir. Bebeklerin büyümesi hızlandıkça hareketli hale gelirler. Bu süreçte yine de uykularını almaları gerekir. Bebeklerin 6 aylık bebeğin uyku düzeni 12 ile 14 saat arası olabilir.

Gece uykusu bebekler için çok önemlidir. Bebekler aylar ilerledikçe kemik ve kas gelişimi nedeniyle geceleri huysuz olabilmektedirler. Bu sebeple geceleri daha az uyumaya başlarlar. Ancak 6 – 12 aylık bir bebeğin gece uyku düzeni en azından 8 – 10 saat arası olmalıdır. Bebeklerin gün içerisinde genelde öğle uykularına da yatırılırlar. Öğle uykularının da 2 ile 4 saat arası olması tavsiye edilir. Böylece bebeklerin büyümesi hızlanacaktır.

6 Aylık Bebek Uyku Düzeni Oluşturma

Bebekler doğdukları andan itibaren uyumaya alışıktırlar. Gün içerisinde 16 saate kadar uyudukları görülebilmektedir. Ancak 6 aylık olduklarında uyku düzenleri bozulmaya başlar. Büyüme sancıları ve daha hareketli olmaya başlamaları nedeniyle daha az uyumak isterler. Ancak uyku bir bebek için oldukça önemlidir ve az uyumaları gelişimlerini olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple 6 Aylık Bebeklere uyku düzeni oluşturmak gerekir.

Uyku düzeninin genelde bozulma nedenleri şunlardır;

  • Bebeğin 6.aydan sonra hareket istemesi
  • aydan sonra yuvarlanmak ve sürünmek gibi hareketleri öğrenmesi
  • Daha sık acıkıyor olmaları
  • Ay öncesinde çoğunlukla gaz sancısı çekiyor olabilir

Tüm bunlara rağmen bebekler için doğru bir uyku düzeni oluşturmak gereklidir. Gece uykusu en önemli uykudur. Geceleri çocuklar 6.aydan sonra uyanabilmektedir. Bu sebeple gece uykularını iki periyoda ayırarak uyutmayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde uykularını almalarını istiyorsanız erken yatırmayı deneyin. Gece uykusunu 10 saatin altında tutmamak önemlidir. Öğle uykularının da çok dinlendirici olduğunu unutmayın. Beslenen bir bebek hareketlenmeye başladıkça yorulur. Bu yorgunluğu en iyi geçiren şey uykudur.

Bebek Uyku Düzeni Tablosu Oluşturmak

Bebeklerin gelişiminde kaliteli uyku çok büyük bir öneme sahiptir. Bu sebeple uyku düzeni tablosu oluşturmak faydalı olacaktır. Bebeğinizin gece uyku süresini takip edin. Uykuya dalma süresini de kaydetmeyi unutmayın. Genelde bebekler ilk 6 ayda kısa sürede uykuya dalarken sonrasında uykuya dalma süresi 30 dakikayı geçebilmektedir. Gündüz uykularını da takip edin ve tablonuza ekleyin. Bir gün için doktorunuzun tavsiyesine uygun şekilde uykularını aldırmak bu şekilde mümkün olacaktır.

Bebekler 6 ve 12 aylık olduğu dönemlerde annelerini uyurken yakınlarında isterler. Eğer bebeğinizin uykuya dalması uzun sürüyorsa ve tam uykuya dalmak üzereyken ondan uzaklaştığınızda uyanıyorsa biraz yanlarında kalıp rahatça uyuduğundan emin olun. Zamanla uyumak için size daha az ihtiyaç duyacaklardır.

Benzer İçerikler

Leave a Comment