6-9 Aylık Bebekler İçin Uygun İçecekler

by Montessori Felsefesi

6-9 Aylık Bebekler İçin Uygun İçecekler

Bilinçli anneler, bebeklerine herhangi bir besin vermeden önce araştırma yapmaktadır. Özellikle 6. aydan sonra bebeklerin tüketebileceği içecekler merak edilmektedir. Bu noktada 6-9 aylık bebekler için uygun içecekler araştırması yapılmaktadır. 6. Aydan sonra, bebeklere anne sütü dışında bazı sıvılar verilebilmektedir. Su ile başlayan içeceklere alıştırma süreci, bebekler büyüdükçe çeşitlenmektedir.

  1. aydan sonra bebeklere az miktarda su verilebilir. Buna ek olarak doğal meyve suyu, kefir, ayran, devam sütü gibi farklı içecekler de tercih edilebilmektedir. Ancak bu noktada bilinmesi gerekir ki, bebeklere birden çok fazla içecek vermek, hem bebeğinizin sağlığını olumsuz etkileyebilir hem de bebeğinizin anne sütünü istememesine neden olabilir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz.

6 Aylık Bebek İçecekleri

Her bebek sağlıklı bir şekilde gelişebilmek için 6. aya kadar anne sütüne ihtiyaç duymaktadır. Bu süreçten sonra, bebeklere farklı içecekler sunulabilmektedir. 6 aylık bebekler için anne sütüne ek olarak su verilebilir. Zira bu yaştaki bebekler, farklı gıdalarla tanışmaya hazırdır. 6 aylık bebek içecekleri, yalnızca suyu kapsamaktadır. Bu da demek oluyor ki, bebeğinize anne sütü dışında vereceğiniz ilk sıvı su olmalıdır.

Su, tatsız olması nedeniyle bebeğinizin farklı sıvılara alışmasına da yardımcı olacaktır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de anne sütünü ihmal etmemektir.

7 Aylık Bebek İçecekleri

7 aylık bebekler, su ile birlikte yavaş yavaş farklı içeceklere yönelmeye başlayabilmektedir. Bu ayda özellikle evde hazırlayacağınız meyve suları ve püreler ideal olacaktır. Anne sütü ve sudan sonra bebeğinize vereceğiniz doğal meyve suları, hem besleyici olacak hem de bebeğinizin farklı tatlarla tanışmasını destekleyecektir.

Bebeğiniz için meyve suyu hazırlarken püre yöntemini kullanabilirsiniz. İstediğiniz meyveyi püre haline getirdikten sonra süzerseniz, bebeğiniz için ideal bir meyve suyu hazırlamış olursunuz. Hazırladığınız meyve suyunu günlük toplam yarım çay bardağı olacak şekilde bebeğinize verebilirsiniz.

8-9 Aylık Bebek İçecekleri

Bebeğiniz 6. aydan sonra anne sütünün ardından ek sıvılar ile tanışmaya başlar. Yaklaşık 2 ay kadar süren alışma sürecinin ardından ise su ve meyve suyuna ek olarak ayran ve kefir de verilebilir. 8 aylık bebek içecekleri araştırması yapan anneler, bebeklerine ayran verebileceklerini bilmelidir. Ancak inek sütünden yapılan ayran veya kefirler aşırı miktarlarda verilmemelidir.

8 ila 9 aylık bebekler, ek gıdalara alışmaya başladığı için ek sıvılara da kolayca alışkanlık kazanacaktır. 9 aylık bebek içecekleri su, anne sütü, devam sütü, kefir, ayran, meyve suyu gibi sağlıklı seçenekleri kapsamaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gerekir ki, bebeğiniz her ne kadar ek gıdalara geçse dahi, anne sütü ve su her zaman tüketilmesi gereken ana sıvılar arasında yer almaktadır.

Benzer İçerikler

Leave a Comment