6. Ayını Dolduran Bebeğinizle Evde Oynayabileceğiniz Oyunlar

by Montessori Felsefesi

6. Ayını Dolduran Bebeğinizle Evde Oynayabileceğiniz Oyunlar

Bebeklerle oyun oynamak, hem onların gelişimi için hem de keyifli vakit geçirmeleri için oldukça önemlidir. Bu nedenle bebeklerle oyunlar oynamak ihmal edilmemesi gereken aktiviteler arasında yer almaktadır. Bu bağlamda 6 aylık bebek oyunları araştırması yapan anne babalar, bebekleriyle pek çok farklı türde oyun oynayabileceklerini bilmelidir.

Bebek oyunları araştırması yapan bireyler, bu oyunların yalnızca bebeklerin ağlamasını susturma amaçlı etkinlikler olmadığını bilmelidir. Zira bebekler oyun oynarken öğrendiği her şeyi hafızalarına kaydetmekte ve büyüdükçe oyundaki davranışlarını sergilemeye başlamaktadır. Bu nedenle 6. aydan itibaren bebeğinizle oynayacağınız oyunları dikkatle seçmeli ve bu oyunların öğretici yanlarının da olduğundan emin olmalısınız.

6 – 12 Ay Bebek Oyunları

6 aylık olan bebekler, ebeveynleriyle yavaş yavaş oyun oynamaya başlamaktadır. 6 – 12 ay bebek oyunları araştırma yapıyorsanız, yürüme ve eşleştirmeye dayalı oyunları tercih etmelisiniz. Bu sayede bebeğiniz çok daha kolay bir şekilde yürümeye başlar ve motor becerilerini geliştirir. Aşağıdaki listede belirtilen oyunları inceleyerek bebeğinizle birlikte oynayabilir ve gelişimine destek olabilirsiniz.

  1. Eğer bebeğiniz henüz yürüyemiyorsa, sevdiği oyuncağı halının bir ucuna, bebeğinizi ise halının öteki ucuna koyunuz ve ellerinden tutarak yürüyerek oyuncağına erişmesini sağlayınız. Bu sayede bebeğiniz yürümeyi ve hedefe ulaşmayı öğrenmeye başlayacaktır.
  2. Bebeğinizi lego ya da bu gibi farklı renkteki oyuncaklar ile eşleştirme oyunu oynatabilirsiniz. İlk olarak renk eşleştirmesini siz yapmalı ve bebeğinizin görmesini sağlamalısınız. Daha sonra renklerine göre eşleştirdiğiniz oyuncakları bozarak bebeğinize yaptırabilirsiniz.
  3. Bebeğinize hayvan seslerini öğreten şarkılar söyleyebilirsiniz. Bu şarkılar, ilk etapta bebeğinizin hayvan seslerini öğrenmesini sağlamayacak olsa da, hafızasında yer etmesine yardımcı olur.
  4. Bebeğinizin sevdiği oyuncakları konuşturabilir ve hareket ettirebilirsiniz. Bu bebeğinizi oldukça mutlu edecektir. Aynı şekilde bebeğinize oyuncağını geri vererek oyuncağı hareket ettirmesini sağlayabilirsiniz.
  5. 6- 12 ay oyunlarını merak eden ebeveynler, bebekleriyle oyun halısında oyun oynayabilir. Oyun halılarının üzerindeki desen ve renkler, bebeklerin yeni görseller keşfetmesini sağlarken hareket etmesini desteklemektedir.

Bu ve bu gibi oyunlar ile bebeğinizin hareket etmesini ve yeni şeyler öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Bu oyunlara ek olarak “Ce Ee” oyunu da bebeğinizle 6. aydan sonra oynayabileceğiniz oyunlar arasındadır. Tüm bu belirtilen oyun çeşitlerine ek olarak kendi hayal gücünüzü kullanarak bebeğiniz için hem eğlenceli hem de öğretici oyunlar bulabilirsiniz.

Bebeklerle Nasıl Oyun Oynanır?

Bebeğinizle ideal oyunlar oynayabilmek için araştırma yapıyorsanız, ilk olarak bebeğinizle oyun oynarken nasıl bir yöntem izlemeniz gerektiğini öğrenmelisiniz. 0-1 yaş bebek oyunları oynarken, öncelikle bebeğinize oyunu göstermek için kendiniz oynamalı ve tam olarak oyunu algılamasını sağlamalısınız. Bu sayede bebeğiniz sizi taklit ederek oyunu öğrenecek ve bu sayede becerilerini geliştirecektir.

 

Benzer İçerikler

Leave a Comment