Anneye Bağımlılık (Bağımlı Anne Sendromu) Nasıl Anlaşılır?

by Montessori Felsefesi

Anneye Bağımlılık (Bağımlı Anne Sendromu) Nasıl Anlaşılır?

Bazı çocuklar doğumdan sonra da güçlü kalmaya devam eder ve anne sevgisinden kaynaklanan bir duruma “anne bağımlılığı” veya bağımlı Anne Sendromu denir. 1 ila 6 yaş arası çocuklarda sık görülen bir sendromdur. Hayatımızda uyandığımız andan itibaren en çok birlikte olduğumuz kişi annedir ve her zaman en çok annenin desteğine ihtiyaç duyar. Annenin çocukla ilgili önemli konularda annenin fikrini duyması her zaman iyidir, ancak bu daha sonra çocuk üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir.

Annesine bağımlı olan bireylerde görülebilen birçok ayırt edici özellik vardır. Örneğin; çocuk büyüdükçe işlerini annesiz halletme korkusuyla sorumluluk almaktan kaçınmaya başlar, çünkü çocuk her zaman annesinin yardımıyla işlerini halletmeye çalışır. İkinci durum ise okula yeni başlayan bazı çocuklar annelerine bağımlı oldukları için kendilerine güvenmezler ve bu ileride büyük sorunlara yol açabilir. Üçüncü durum ise çocuklar genellikle anneleriyle vakit geçirmekten ve yeni arkadaşlar edinmekten korkmazlar. Yeni bir ortama girdiklerinde utangaçtırlar ve mütevazı davranışlar sergilerler.

Anneye Bağımlılık Sendromu Nasıl Çözülür?

Annesine bağımlı olan çocuklar için yapmamız gereken bazı tutum ve davranışlar vardır. Bu tür davranışlar, çocuğun çok rahatsız ve katı olmaması için uygulanmalıdır. Öncelikle annenin çocuğuyla geçirdiği zamanı nasıl değerlendirdiği çok önemlidir. Ona biraz iş verir ve çocuğun kendisinin yapmasını bekler.

Eğer çocuk o günü başarırsa, “aferin!” gibi onu tebrik edici sözler söylerseniz onu motive edebilirsiniz. Anne daha sonra çocuğu okula götürürken, anne geri dönecek, çocukların neden birbirinden ayrılması gerektiği, çocuğunuza uygun bir dilde, daha rahat ve beklentili olsun diye gelip almanız gerektiğini dile getirebilirsiniz.

Bunun farkında olun ve kendinizi kontrol edin. Son olarak, bu tür süreç ve prosedürleri deneyimlediyseniz ve bir sonuca varamıyorsanız endişelenmeyin, alanında uzman bir kişiyle iletişime geçmeniz faydalı olacaktır.

Çocuklarda Bağlılıkla Bağımlılık Arasındaki Fark Nedir?

Bağlanma, bebek ve annesi arasındaki sevgiden kaynaklanan bir sağlık durumudur. Bir anne sevgisini gösterir ve bebeğini besler. Anne ile bebeği birlikte geçiren bebek arasında bir bağ kurulur. Güvenli bir bağ kurmak, bebeğinizin gelecekteki yaşamı için çok etkilidir.

Bebek ağladığında birlikte olmak iyi hissettiriyor ve güldüğünüzde yanıt aldığınızda bu bağ daha güçlü oluyor. Anne ve bebek arasındaki bağ için bebekler diğer ses ve yüzlere karşı annelerinin sesini ve yüzünü tercih ederler.

Çocuğunuza destekleyici bir tutum gösterdiğinizde, hayatta daha başarılı ve kendine güvenen bireyler haline gelir. Bu nedenle anne ve bebek arasında güvenli bir bağ kurmak çok önemlidir. Bu ilişki sadece yemek açısından düşünülemez.

Yemek ihtiyacı gibi temel ihtiyaçların yanı sıra bebek sevgisine de ihtiyaç vardır. Bebeğine sevgiyle yaklaşan bir anne, bebeğin gelişim sürecine olumlu katkı sağlar. Bu nedenle bağımlı olmak ve bağlı olmak farklı anlamlara sahiptir.

 

Benzer İçerikler

Leave a Comment