Bebeğiniz İçin Doğru Meyve ve Sebze Seçimi

by Montessori Felsefesi

Bebeğiniz İçin Doğru Meyve ve Sebze Seçimi

6 aylık bebekler, adım adım ek gıdalara başlayabilmektedir. Bu nedenle bilinçli anneler, ek gıda listesi araştırması yaparak bebekleri için ideal meyve ve sebzeleri öğrenmek istemektedir. Bebeklere pek çok sebze ve meyve püre halinde yedirilebilmektedir. Özellikle 6. aydan sonra bebeğinizin farklı gıdalarla tanışmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz meyve ve sebzelere alışkanlık kazanacak ve severek tüketecektir.

Bebeğinize mevsimine uygun sebze ve meyveler yedirmeniz oldukça önemlidir. Yaz aylarında kabak, enginar ve bezelye gibi sebzeler tercih edebilirsiniz. Kış aylarında ise enginar ve patates gibi sebzeleri seçebilirsiniz. Bu sebzeleri haşlayıp püre yaparak bebeğinize verebilirsiniz. Ancak bebeğinize sebze verirken tuz ve yağ kullanmamalı ve yalnızca sebze veya birden fazla sebzeyi karıştırarak püre yapmalısınız.

Bebeğime Ek Gıdayı Nasıl Sevdirebilirim?

Bebeklere ek gıdaya geçiş dönemi her zaman kolay olmayabilir. Eğer bebeğiniz ek gıdalara alışamıyorsa ve bebeğime ek gıdayı nasıl sevdirebilirim diye düşünüyorsanız, bu noktada katı olmamanız gerekecektir. Aksi halde bebeğiniz tat olarak ek gıdaları sevse bile, sizin tutumunuz nedeniyle ek gıdalardan kaçınabilir. Bu nedenle ek gıdalar konusunda baskıcı olmamanız gerekmektedir.

Bebeğinize ek gıdaları sevdirmek istiyorsanız, renkli bebek kaşık ve tabakları kullanabilir ve bu besinleri daha cazip hale getirebilirsiniz. Ayrıca bebeğinize ilk anne sütü dışında bir sıvı veya püre verirken, ilk olarak bir damla kadar bebeğinizin ağzına koyun ve tadını almasını bekleyin. Zira tek seferde kaşık dolusu verirseniz, bebeğiniz bir daha bu besinleri yemek istemeyebilir.

Bebeklere Ek Gıdalar Nasıl Verilmeli?

Bebekler, 6 aylık oldukları zaman anne sütüne ek gıdalar ile beslenmeye başlayabilmektedir. Ek gıda süreci başta sorunlu ve meşakkatli olabilse de, alışma sürecinin ardından bebeğinizin bu gıdaları sevmesini sağlayabilirsiniz. Bebeğinize ek gıdaları ilk defa verecekseniz mutlaka su ile başlamalısınız. Sonrasında ise kabak, patates, havuç, balkabağı, tatlı patates gibi sebzelerden çorba veya püre hazırlayabilirsiniz. Belirtilen bu sebzeler, 6 aylık bebeklere verilebilecek gıdalar arasında yer almaktadır.

Sebzelere ek olarak muz, avokado, elma, şeftali, armut, kayısı gibi meyvelerin pürelerini de bebeğinize verebilirsiniz. Bu gıdalarla bebeğinizi besledikten sonra su içirmeyi de ihmal etmemeniz önemlidir. Ayrıca, ek gıdalara geçiş yapsanız da anne sütü ile bebeğinizi beslemeye devam etmelisiniz. Zira bebekler için en ideal gıda anne sütüdür.

Bebeklere Sebze Nasıl Sevdirilir?

Sebzeler her ne kadar faydalı olsa da bebeklere alıştırması zor olan gıdalardır. Bu bağlamda bebeklere sebze nasıl sevdirilir diye düşünen bireyler, sebzeleri çorba halinde hazırlamaya özen göstermeli ve bebeklerine bu şekilde vermelidir. Sebze çorbalarını tek bir sebze yerine birden fazla sebze ile yaparsanız, daha lezzetli olur ki bu da bebeğinizin sebzelere daha kolay alışmasına büyük ölçüde yardımcı olur.

 

Benzer İçerikler

Leave a Comment