Bebeğiniz İçin Kitap Önerileri

by Montessori Felsefesi

Bebeğiniz İçin Kitap Önerileri

 

Bebeğiniz sağlıklı bir şekilde hayata geldikten sonra, anne babalar onunla kaliteli vakit geçirebilmek için birçok yönteme başvururlar. Bunların en başında ise kitaplar yer alır. Büyük resimli kitaplar genel olarak bebeklerin dikkatini çektiği gibi zihin olarak da gelişimine fayda sağlar. Bebekler doğumundan itibaren , koku, tat, ses, şekil, renk ve dokunma gibi uyarıcı etkilerle beyinlerine yer edici unsurlarla beslenir. Bu şekilde beyin hücreleri kendi aralarıyla iletişime geçip bazı bağlar kurar. Bu bağlar bebeğin tüm geri kalan hayatı boyunca kullanacağı kapasitelerinin temel düzeylerini oluşturmasını sağlar. Gün ortasında ya da gecenin bir vakti bebeğiniz uyumadan okuyacağınız kitap bu yüzden çok önemlidir. Bu sebeple size bu konuda bebeğinizin gelişimi için üç kitap önerisinde bulunacağız. Şimdi gelin bu üç kitaba göz atalım.

Sır Versem Saklar Mısın?

Çocuklar için sır, anlaşılması zor, kafa karıştırıcı bir konudur. Torontolu yazar Jennifer Moore Mallinos’un bu konu üzerine yazdığı kitapta anlaşılabilir bir dille konuyu ele almıştır.

Sır versem saklar mısın, adlı kitapta, sır ne demektir, iyi ve kötü yollarıyla konuyu açıklar ve kitapta bazı sorular yöneltilerek kolay bir dilde anlaşılmayı hedefler.

Bir arkadaşına sürpriz yapmak için sır saklamanın güzel olduğundan, ama oyun oynarken birisinin birine vurduğunu saklamanın doğru olmadığını açıklayıcı örnekleriyle paylaşır.

Üç Kedi Bir Dilek

Bebeğinize faydalı olabilecek bir kitap önerisi ise Sara Şahinkanat’ın kaleme aldığı ve Ayşe İnan Alican’ın çizimlerini yaptığı Üç Kedi Bir Dilek kitabıdır. Sara Şahinkanat, günümüz çocuk kitapları dünyasında oldukça sevilen bir konuma sahiptir.

Ayşe İnan Alican’ın çizimlerini üstlendiği kitapla, Piti, Pus ve Pati isminde üç kedi arasındaki arkadaşlık maceralarını anlatıp bunun dışında da çocuklar için iyi davranış ve güzel değerlerin aktarılması hedeflenmektedir. Bu üç arkadaş kedinin sohbetleri bebeğiniz ve çocuğunuz için faydalı olabilecek kitaplardan biri.

 

Eyvah Kim Oldum Ben?

Eyvah Kim Oldum Ben adlı kitap bebeğiniz için önerdiğimiz son kitap. Eskişehirli olan Elif Yemenici, kitabın hem yazarı hem de çizeridir.

Kitabın kahramanı Kalben’in günün ilk saatlerinde uyanıp bahçesinden limon toplaması gerektiğini hatırlar. Ancak limon ağacı ne kadar büyük olabilirse Kalben de bir o kadar küçüktür. Bu zor görevle Kalben’in hayal dünyasına giriş yapıyoruz ve sorunları nasıl çözdüğünü öğreniyoruz.

 

Benzer İçerikler

Leave a Comment