Bebeğiniz İçin Önemli Vitamin ve Mineraller

by Montessori Felsefesi

Bebeğiniz İçin Önemli Vitamin ve Mineraller

Bebekler, sağlıklı gelişebilmek için vitamin ve minerallere ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle bebekler için vitamin takviyesi oldukça önemlidir. Anne sütü, bebeklerin ihtiyaç duyduğu besinleri içerse de, zaman ilerledikçe anne sütü azalmakta, bu vitamin ve mineraller farklı gıdalardan alınmaya başlanmaktadır.

Bebekler, D vitamini başta olmak üzere pek çok farklı vitamin ve minerale ihtiyaç duymaktadır. Gelişim aşamasında olan bebekler, zihin gelişiminden fiziksel gelişime kadar olan büyüme süreci için bu vitaminlere gereksinim duymaktadır.

Bebekler İçin Önemli Vitaminler ve Mineraller

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bebeğinizin gelişim sürecinde bazı vitamin ve mineraller elzemdir. Aşağıdaki listeyi inceleyerek bebeklerin ihtiyaç duyduğu vitaminleri ve bu vitaminlerin özelliklerini öğrenebilirsiniz.

  1. A Vitamini: Enfeksiyonlara karşı korur, göz gelişimini destekler, bağışıklık sistemini güçlendirir.
  2. D Vitamini: Kemik gelişimi için önemli olan D vitamini, ayrıca alerjik hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır.
  3. C Vitamini: Bağışıklığı güçlendiren ve dokuların daha hızlı onarılmasını sağlayan C vitamini, doktor tavsiyesine uygun olacak şekilde bebeklere verilmelidir.
  4. B6 Vitamini: Bağışıklık sistemi için en önemli vitaminlerden olan B6, yeşil sebzelerde ve kırmızı ette bulunur.
  5. B12 Vitamini: B12 vitamini vücut gelişimi için oldukça önemlidir. Eksikliğinde pek çok sorun oluşabilir.
  6. Selenyum: kasların gelişmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kan hücrelerinin korunması için önemli olan bu mineral, süt ve süt ürünlerinde bolca bulunur.
  7. Omega 3: Vücudun kendi üretemediği bu mineral, tüm vücut fonksiyonlarının dengelenmesini sağlamaktadır.
  8. Demir: Vücuttan karbondioksitin atılmasını sağlayan, bağışıklığı koruyan, oksijenin tüm vücutta dolanmasını sağlayan demir, bebekler için oldukça önemli bir mineraldir.
  9. Çinko: Enfeksiyonlara karşı savaşmak üzere antikor üretimi sağlayan çinko minerali, dokuların onarılmasına da yardımcı olmaktadır.

Bu mineral ve vitaminler, bebeğinizin gelişimi için oldukça önemlidir. Bu vitaminlerin alınması için hem gıdalara yönelebilir hem de bebekler için vitamin damlası kullanabilirsiniz. Ancak herhangi bir kullanım sağlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız tavsiye edilmektedir.

Bebeklere Vitamin ve Mineral Nasıl Verilir?

Bebeklerin gelişimine büyük ölçüde destek veren vitamin ve minerallerin gıdalar ile birlikte verilmesi tavsiye edilmektedir. Yani, eczanelerde satılan takviyelerden ziyade sağlıklı gıdalar ile bebeğinizin vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayabilmeniz mümkündür. Bu noktada dikkat edilmesi gerekir ki, bazı gıdalar belirli yaşlarda verilmeye başlanmaktadır. Bu nedenle bebeğinize herhangi bir gıda vermeden önce de doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Vitamin ve mineral takviyeleri için damla gibi farklı ürünler tercih edecekseniz, mutlaka bebekler için üretilen damlalara yönelmelisiniz. Zira yetişkin vitamin takviyesi ile bebek vitamin takviyesi aynı değildir. Ayrıca bebeğinizin alerjik bir bünyeye sahip olup olmadığını öğrenmek için ilk başta muayene ettirmeniz de bebeğinizin sağlıklı olması ve vitaminlere uygunluk göstermesi için önemlidir.

 

Benzer İçerikler

Leave a Comment