Bebeğinize Yemek Yemeyi Sevdirmenin Yolları

by Montessori Felsefesi

Bebeğinize Yemek Yemeyi Sevdirmenin Yolları

Bebekler, 6 aylık oldukları zaman ek gıda ile beslenmeye başlayabilmektedir. Ancak bu geçiş süreci kimi zaman zorlu olabilmekte ve bu bağlamda bazı anneler, “Bebeğim yemek yemiyor ne yapmalıyım?” cümlesini kurmaktadır. Yemek yemeyen bebekleri ek gıdalara alıştırabilmek için deneyebileceğiniz pek çok yöntem bulunmakla birlikte, dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Eğer bebeğiniz ek gıdaya geçiş sürecindeyken çorba, sebze ve meyve pürelerini yedirmeye çalışırken katı davranırsanız, bebeğiniz yemek yemekten uzaklaşacak ve itiraz edecektir. Bu nedenle olabildiği kadar bebeğinizi özgür bırakmalı ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz. Aksi halde daha önce de belirttiğimiz gibi bu ek gıdaya geçiş süreci çok meşakkatli olacaktır.

Bebeklere Yemek Nasıl Sevdirilir?

Bazı bebekler, anne sütünü 6 ay boyunca tükettiklerinden dolayı ek gıdalara kolayca alışamamaktadır. Bebeklere yemek yemeyi sevdirmenin yolları araştırması yapan ve bebeğine ek gıdaya kolayca alıştırmak isteyen bireyler, püf noktaları öğrenmek için aşağıdaki listeye göz atabilir.

  1. Bebeğiniz eğer ilk defa ek gıda tüketecekse, su vermeyi ihmal etmemelisiniz. Bu noktada bebeğinizin anne sütü haricindeki ilk gıdası su olmalıdır.
  2. Anne sütü tatlı bir sıvı olduğu için bebeğinize ilk olarak meyve püresi yedirebilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz ek gıdalardan hoşlanmaya başlayacaktır.
  3. Bebeğinize sebze yedirmek istiyorsanız, sebze çorbaları hazırlayabilirsiniz. Bebekler sebze püresinden çok çorbaları sevmektedir.
  4. Bebeğinizin ek gıdaları kendi tüketmesine izin vermelisiniz. Eğer bebeğinize çok az miktarda ek gıdasından tattırır ve daha sonra kontrolü ona bırakırsanız, kendi başına yemeye başlayacaktır.
  5. Eğer bebeğiniz ek gıdaya yönelmiyorsa, renkli tabak ve renkli bebek kaşıkları kullanabilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz yemekle ilgilenmeye başlayacaktır.

Yukarıdaki püf noktaları mutlaka uygulamalı ve bebeğinize ek gıdayı tüketmediği için katı davranmamalısınız.  Bu sayede ek gıdalara bebeğinizi alıştırmanız çok daha kolay olacaktır.

Bebeğim Yemek Yemiyor, Ne Yapmalıyım?

Bebeği yemek yemeyen anne babalar, bu noktada bebeklerine nasıl yemek yedirebileceklerini merak etmektedir. “7 aylık bebeğim yemek yemiyor” gibi cümleler kuran ebeveynler, bu noktada doktorlarına danışmalıdır. Eğer bebeğinize verdiğiniz ek gıda tuz, karabiber, soğan, sarımsak gibi yoğun aromalar içeriyorsa, bebeğinizin bu gıdaları yememesi normaldir. Ki bebeklere mutlaka tuzsuz ve yağsız püre tarzında sebze meyveler verilmelidir. Aksi halde sindirim sistemleri başta olmak üzere bazı sorunlar meydana gelebilir.

Bebeğiniz yemek yemiyorsa, bebeğinize sunduğunuz sebze veya meyveleri mevsime uygun olarak seçmeli ve çeşitlilik sağlamalısınız. Ancak bebeğiniz hala yemek yemiyorsa ve yalnızca anne ya da devam sütüyle beslenmeye devam ediyorsa, bu noktada doktorunuza danışmanız en mantıklı karar olacaktır. Zira bebeğinizin bir sağlık sorunu olabilir veya bebeğinize verdiğiniz yiyecekler bebekler için uygun olmayabilir. Doktor tavsiyelerine uygun hareket ederseniz, bu sorunu aşabilmeniz mümkün olacaktır.

 

Benzer İçerikler

Leave a Comment