Bebeğinizin Gece Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

by Montessori Felsefesi

Bebeğinizin Gece Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Bebekler, dünyaya geldikleri andan itibaren gelişmeye başlarlar. Bununla birlikte birtakım destekleyici konulara da ihtiyaç duydukları görülmektedir. Söz konusu beslenme olduğunda ise anne ve babaların oldukça dikkatli olmaları önerilmektedir. Bebeğinizin gece beslenmesi nasıl olmalıdır sorusu, bu bağlamda göz önüne alınabilecek başlıklardan birisidir.

Bebekler, gerek gün içerisinde gerekse de gece beslenmeye ihtiyaç duymaktadır. Bunun nedeni ise sindirim sistemlerinin henüz gelişmemiş olması ve midelerinin küçük olmasıdır. Bu nedenle azar azar ve sık bir şekilde beslendiklerini görmek mümkündür. Gün içerisinde az beslenmelerinden ötürü gece uyanıp beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Tam da bu noktada gece beslenmesinin nasıl olması gerektiği merak edilenler arasında görülmektedir.

Bebeklerde Gece Beslenmesinin Önemi

Bebekler, insanlardan oldukça farklı bir beslenme düzenine sahiptir. Bunun nedeni de sindirim sistemlerinin yetişkin insanlara göre tam anlamıyla çalışmıyor olmasıdır. Aynı zamanda midelerinin küçük olması da sıralanabilecek nedenler arasında yer almaktadır.

Bebeklerde gece beslenmesinin önemi, tamamen bebeklerin gelişim süreci ile alakalıdır. Az ve sık beslenen bebekler, her 2-3 saatte beslenmeye ihtiyaç duyar. Bu nedenle de geceleri tam zamanlı uyuyamazlar. Bu noktada gece beslenmesinin ne denli önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.

Bebeklerin Gece Beslenmesi İçin Öneriler

Bebeklerin belli bir döneme kadar anne sütü ile beslenmesi kendi gelişimleri için oldukça önemlidir. Buna bağlı olarak bebeklerin gece beslenmesi için öneriler başlığı sıklıkla ön plana çıkmakta ve araştırılmaktadır. Bebeklerin genellikle anne sütü ile beslendiği veya mama tükettikleri bilinmektedir. Gece beslenmesi de belli bir süre devam eden alışkanlıktır.

Bebekler gece beslenmesi adı verilen süreç içerisindeyken ona vereceğiniz besinler oldukça önemlidir. Başta anne sütü olmak üzere bebek mamaları da tercih edilebilecek seçenekler arasında yer almaktadır. Ancak gece maması olarak adlandırılan ve irmik veya pirinç unu barındıran mamalar, besin değeri olmadığı için tercih edilmemelidir. Bunun yanında bebeğiniz kilo almaya da başlayacaktır.

Bebeklerde Gece Beslenmesi Nasıl Bırakılır?

Gece beslenmesinin normalde zararlı olduğu bilinmektedir. Ancak bebeklerin sindirim sistemi tam anlamıyla çalışmadığı ve mideleri küçük olduğu için gece beslenmesine ihtiyaç duymaktadır. Tabi bu beslenme sadece belli bir süre uygulanmalıdır. Bu nedenle bebeklerde gece beslenmesi nasıl bırakılır sorusuna hakim olunması son derece önemlidir.

  • Bir anda gece beslenmesi bırakılmamalıdır.
  • Bebeklerin uyku düzenine zarar vermeden yeni alışkanlık oluşturulmalıdır.
  • Rüya maması seçeneği tercih edilerek bebek uyutulmadan önce çok az miktarda besin takviyesi yapılabilir.
  • Bebeklerin emzik veya diğer uyku arkadaşları edinmesine izin verilmelidir.
  • Bebekleri kontrol ederek açlık belirtisi verip vermediği gözlemlenmektedir.

Sıralanan bu uyarıları dikkate alarak bebeğinizin gece beslenme alışkanlığına kısa sürede son vermeniz mümkündür. Açlık belirtisi göstermeyen bebekleri ısrarla beslememeye özen göstermelisiniz. Bu konuda doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

 

 

 

Benzer İçerikler

Leave a Comment