Bebeğinizin İlk Oyuncakları

by Montessori Felsefesi

Bebeğinizin İlk Oyuncakları

Yenidoğan bebekleriniz için oyuncak seçerken dikkatli olmanız gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Yenidoğan bebekler seslere ve görüntülere fazla hassas olmaktadırlar. 1 aylık bebekler 15 cm yakınındaki nesneleri görüp kısa süreli de olsa odaklanabilmektedirler. Aynı zamanda hafif müziklerden hoşlanmaktadırlar.

Bebeğinizin ilk oyuncakları fazla detay içermeyen, şekilli olmayan oyuncaklar olmalıdır. Örneğin çıngırak veya çok küçük olmayan el oyuncakları tercih edilebilir. Bebeğiniz için oyuncak seçerken bebeğinizin yutabileceği kadar küçük boyutlu oyuncakları tercih etmemelisiniz. Çünkü bebeklerin ellerindeki herhangi bir nesneyi ağızlarına götürme eğilimleri bulunmaktadır. Aynı zamanda yenidoğan bebeğinizle birlikte sizi izleyebileceği bazı oyunlar da oynayabilirsiniz. Bebeklerinize hafif kısık ses tonuyla ninni ya da şarkı söyleyebilirsiniz.

Bebek Oyuncakları Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekler çevredeki uyarıcılara karşı çok hassas olabilmektedir. Bebekler için oyuncak seçimi yaparken Bebek oyuncakları seçerken dikkat edilmesi gerekenler başlığı altında bahsedeceğimiz durumlara dikkat edilmelidir. Bu önemli durumlara dikkat ederek bebeğinizin sağlığının olumsuz yönde etkilenmesine ebeveynler olarak engel olabilirsiniz.

Bebeğiniz için oyuncak seçerken oyuncağın yapıldığı maddenin sağlığa zararlı olmamasına özen göstermelisiniz. Kalitesiz malzemeden yapılan oyuncaklar bebeklerinizin sağlığına zararlı olabilmektedir. Fazla şekilli, detaylı ve parlak oyuncaklar bebeğinizin göz sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Oyuncak seçimi yaparken önemli olan bir diğer nokta ise oyuncağın içerisinde küçük parçaların olup olmadığıdır. Eğer küçük parçalar var ise bebeğiniz o parçayı ağzına götürüp yutabilir.

0-6 Ay Eğitici Oyuncaklar

İlk 6 ay bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir. Bebeğiniz için tercih edeceğiniz 0-6 ay eğitici oyuncaklar onların gelişmesine büyük ölçüde katkıda bulunacaktır. Bebeğinizin beyin gelişimi için zeka kartları, vücut gelişimi için jimnastik topları, duyuların gelişimi için sesli veya görsel oyuncaklar, ilerde öğreneceği yabancı dillere temel oluşturması için yabancı dildeki sesli oyuncaklar tercih ederek bebeğinizin gelişimini olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Bebekler doğduktan sonraki 6 ayda yeni dünyaya alışmaya ve çevresinde olup bitenleri öğrenmeye başlamaktadırlar. Bebeğinizin öğrenmek için en verimli olduğu zamanlar 0-6 ay arasındadır. Bu zamanlarda eğitici oyuncaklarla bebeğinizin öğrenimini yönlendirebilirsiniz. Bebeğiniz bu oyuncaklarla hem keyifli zaman geçirirken hem de sürekli olarak bir şeyler öğrenip gelişmektedir.

1 Yaş Bebek Oyuncaklar

1 yaşına gelen bebeğiniz artık birçok şeyi öğrenmiş durumdadır fakat gelişmeye devam etmektedir. Artık eğitici oyuncakların yanında keyifli zaman geçirebileceği oyuncakları da rahatlıkla tercih edebilirsiniz. 1 yaş bebek oyuncakları arasında aktivite masası, yürüteç, sesli hikaye kitapları, eğitici küpler gibi oyuncaklar bulunabilmektedir.

Özellikle 1 yaşındaki bebekler yürümek için çaba gösterebilirler. Bebeğinizin yürümeyi rahatlıkla öğrenebilmesi ve keyifli zaman geçirebilmesi için yürüteç tercih edebilirsiniz. Yürüteçler bebeklerin yürümeyi hızlıca öğrenmesine katkı sağlamaktadır. Aynı şekilde sesli hikaye kitapları da bebeğinizin hem eğlenmesini hem de duyusal yönden gelişmesine katkı sağlamaktadırlar.

Benzer İçerikler

Leave a Comment