Bebeğinizle Oynayabileceğiniz Top Oyunları

by Montessori Felsefesi

Bebeğinizle Oynayabileceğiniz Top Oyunları

Bebekler top oyunlarını severek oynarlar. Renkli ve ses çıkaran toplar onların dikkatini çekmektedir. Ebeveynler çocuklarıyla top oyunları oynadığında bebeklerin algılama ve motor becerileri gelişim göstermektedir. Peki, bebeğinizle oynayabileceğiniz top oyunları nelerdir, nasıl oynayabilirsiniz. Hemen kısaca bahsedelim…

İlk oyunumuz sallanan top, bir topu sıkıca bir ip ile bağlayın. Bebeğinizin yaklaşabildiği bir mesafeden topu sallamaya başlayın. Bebeğiniz topa elleri ile vurmaya ve dokunmaya çalışacaktır. Bebeğinizin sallanan topa vurmaya çalışırken birçok şekilde esnemeye çalıştığını göreceksiniz. Esnemek çocukların gelişimi için oldukça önemlidir.

Top oyunları çocuklar için harika bir renk öğretici olabilir. Renkli plastik toplar alın. Bebeğinize bu topların renklerini söyleyerek yuvarlayın. Örneğin “bu kırmızı top yakala”, “yeşil top yuvarlanıyor” gibi cümleler kurarak bebeğinize hem renkleri öğretir. Hem de yuvarlanan topu yakalamak ve kavramak gibi motor becerilerinin gelişimini sağlamış olursunuz.

Bebeğinizin yürümeye başladığı dönemlerde top oyunları harika bir motivasyon kazandırıcı olabilir. Hafif bir top alın ve onu yuvarlayarak yavaşça peşinden koşun. Yürümeyi öğrenmiş olan bebek topu yakalamak için sizi taklit eder. Böylece topu yakalamak ve size geri atmak için hareket eder. Bu oyunla bebeğiniz yürüme pratiği yapar ve odaklanma becerisini geliştirir.

Başka bir top oyunu deneyelim. Bu sefer yapmanız gereken bir kutuyu yan bir şekilde bırakmak. Kutunun kapağını açarak bebeğinizle birlikte karşısına oturun. Elinize bebeğinizi atabileceği ağırlıkta bir top alın. Daha sonra bu topu kutuya doğru yuvarlayın. Bebeğinizin de sizin gibi kutuya topu yuvarlamasını sağlayın. Böylece bu top oyunları ile bebeğiniz yön duygusu ve el koordinasyonunu geliştirecektir.

Bebeklerle Evde Oynanabilecek Oyunlar

Bebeklerle evde oynanabilecek oyunların başında Legolar gelir. Legoları birleştirerek şekiller yapabilir. Kule dikebilir ya da bebeğinizin yaratıcılığına göre Legolara şekiller verebilirsiniz. Bebekler Legolarla oynamaya bayılırlar. Üstelik çeşitli şekilleri birleştirerek hayal güçlerini geliştirirler.

Ses taklitleri bebeklerle evde oynanabilecek oyunlar arasında en çok tercih edilendir. Bebeklerin kelimeleri ve konuşmayı öğrenmesi için basit kelimeleri bebeklere anlatmaya çalışın. Farklı bir yöntem de aynı ses taklitlerini sizlerde bebeklerinize yapın. Yani bebeğinizin çıkardığı sesi taklit edin. Böylece bebeğiniz duyduğu seslerden dolayı mutlu olacaktır.

Bebeğinizin yansımaları algılaması için ortam hazırlayın. Ufak bir ayna alın. Ancak bu aynanın bebeğinize zarar vermeyeceğinden emin olun. Bunun için plastik aynaları tercih edebilirsiniz. Daha sonra bebeğinizi alın ve karşınıza oturtun. Bebeğiniz kendini aynadan gördüğünde dokunarak görünüşünü yansımasından algılamaya çalışacaktır. Ayrıca mimikler yaparak ona yüz ifadelerini de öğretebilirsiniz. Bu bebeklerin duygusal zekasını geliştirecektir.

Bebeğinizin bir cismi bulmasını sağlayın. Bebeklerle evde oynanabilecek oyunlar arasında en zevklisi belki de bu olabilir. Bebeğinizin algılayabileceği bir cismi ya da belki bir oyuncağı görebileceği şekilde bir yere saklayın ve o cismi bulması için bırakın. Bebeğiniz cismi bulmak için arayacaktır. Bu oyunla bebeğinizin hafıza gelişimi hızlanabilir.

 

 

Benzer İçerikler

Leave a Comment