Bebeklerde Hazımsızlık

by Montessori Felsefesi

Bebeklerde Hazımsızlık

Bebeklerin sindirim sistemlerinin gelişmemiş olması, hazımsızlık adı verilen sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bebeklerde hazımsızlık, pek çok belirti ile kendisini gösterir. Bebeklerde meydana gelen bu belirtileri takip ederek hazımsızlık sorunu yaşayıp yaşamadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Aşağıdaki listede belli başlı özellikler sıralanmıştır: Bebeklerin sindirim sistemlerinin gelişmemiş olması, hazımsızlık adı verilen sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bebeklerde hazımsızlık, pek çok belirti ile kendisini gösterir. Bebeklerde meydana gelen bu belirtileri takip ederek hazımsızlık sorunu yaşayıp yaşamadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz.

 • Aşırı gaz sancısı
 • Reflü
 • Kusma
 • Karında şişlik

Bu gibi durumların kendisini belli etmesi ile birlikte bebeğinizin hazımsızlık sorunu yaşadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Bebeğinizin beslenme düzeni bu süreçte en çok dikkat etmeniz gereken nokta olarak ön plana çıkmaktadır. Bunun yanında hazımsızlığın neden olduğunu ve nasıl geçebileceğini araştırarak bebeğinize yardımcı olabilirsiniz.

Bebeklerde Hazımsızlık Nedenleri

Bebeklerde hazımsızlık nedenleri, çoğu anne ve babanın ilgilendiği konulardan birisidir. Bebeklerin sindirim sistemlerinin tam olarak çalışmaması nedeniyle hazımsızlık sorunları zaman zaman ortaya çıkabilmektedir. Bu noktada anne ve baba bu sorunun neden kaynaklandığını bilirse çözümü de bir o kadar hızlı bulabilir. Bebeklerde meydana gelen hazımsızlığın başlıca nedenleri şunlardır:

 • Bebeklerin ayaklarını karnına doğru çekerek ağlaması aşırı gaz sancısı anlamına gelir.
 • Bebeklerin üst karnında şişlik olması karında şişlik ve gaz anlamına gelir.
 • Midede oluşan reflü de hazımsızlık nedenidir.
 • Bebeklerin besini alamayacak kadar sık kusması, hazımsızlık anlamı taşır.
 • Oluşan gazın bir türlü dışarıya atılmaması da hazımsızlıktır.

Sıralanan bu belirtilerden biri veya birkaçının ortaya çıkması halinde bebeklerde hazımsızlık neden olur sorusunun yanıtı bulunabilmektedir. Bu noktada her anne ve baba, bilinçli olmalı ve hazımsızlık konusunda ne yapabileceğini bilmelidir. Bir diğer başlıkta hazımsızlık için sunulan önerileri görebilirsiniz.

Bebeklerde Hazımsızlık Nasıl Geçer?

Bebeklerde meydana gelen sindirim sistemi sorunları arasında hazımsızlık sıklıkla görülen bir problemdir. Hazımsızlık karşısında pek çok anne bebeklerde hazımsızlık nasıl geçer sorusunu, en ince ayrıntısına kadar incelemektedir. Her bebekte mutlaka yaşanabilen bir sorun olan hazımsızlığın geçmesi için şu öneriler dikkate alınabilir:

 • Bebeklerin ek gıdaya geçmesi durumunda gaz yapan besinlerden olabildiğince uzak durmalısınız.
 • Doğumdan itibaren ilk 6 ay anne sütü kullanılmalıdır.
 • Bebeğinizin rahat olması ve stresten uzak olması gerekmektedir.
 • Doğru aralıklarla beslenme düzeni oluşturulmalı ve doğru tekniklerle bebeğin gazı alınmalıdır.
 • Annelerin emzirme sürecinde yediklerine dikkat etmesi gerekmektedir.

Sıralanan bu önerilerin işe yaramadığını ve hala bebeğinizin hazımsızlık sorunu yaşadığını düşünüyorsanız mutlaka bir doktor ile görüşmeniz gerekmektedir.

Bebeklerde Bağırsak Düzenleyici

Hazımsızlığın mide ve özellikle bağırsak ile alakalı bir problem olduğu bilinmektedir. Bebeklerin de sıklıkla yaşadığı bu problem karşısında bebeklerde bağırsak düzenleyici seçenekleri anneler tarafından oldukça merak edilmektedir.

Bebekler, ilaç kullanmaya meyilli bir bünyeye sahip değildir. Bu nedenle doktor önerisi olmadan kesinlikle ilaç verilmemelidir. Bunun yerine beslenme şekilleri düzeltilmeli ve gaz yapan besinlerden uzak durulmalıdır. Aynı zamanda doğru masaj hareketleri ile birlikte bebeğinizin gazını çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Leave a Comment