Çocuklar Düzenli Olmaya Nasıl Teşvik Edilir?

by Montessori Felsefesi

Montessori felsefesine göre, çocuklar iki ve dört yaşları arasında “düzen” için duyarlı evrededir. Duyarlılık evrelerini yazımızdan okuyabilirsiniz. Bu gelişim evresindeki çocuklar, çevrelerinde düzen, rutin ve tutarlılığa hassas olurlar. Bu evrede yapılacak çalışmalar, çocukların kendiliğinden düzenli olması konusunda disiplin sağlar.

Sınırlı motor becerileri olan bebekler için bir sorumluluk oluşturmak, oyuncak kutusundan çıkardıkları bir materyali nasıl yerine koyacaklarını göstermekle başlayabilir.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve okul öncesi çocuklar için, onların gelişim aşamasına uygun olarak ortamlarını temizlemeye ve düzenlemeye teşvik edebilirsiniz.

Çocuklarınızı kendiliğinden düzenli olmaya teşvik etmek için Montessori alışkanlıklarını evde nasıl uygulayabilirsiniz?

1.Dağınıklığı Sınırlayın

Çocukların herhangi bir uyaran olmadan düzen sağlamaları için öncelikle her oyuncağın/materyalin nereye ait olduğunu bilmeleri gerekir. Düzensiz ortam çocukları da düzensizliğe sürükler.

Bu durumda yapılacak çözüm çok basittir;

  • Oyuncak sayısını sınırlamak
  • Kategorize ederek yerleşim planı oluşturmak

Oyuncak/materyal sayısını belirli dönemlerde rotasyon yapacak şekilde sınırlayabilirsiniz. Çocuğun önünde tüm aktiviteler değil; dönemsel, kategorisel olarak ayrılmış belirli aktiviteler yer alır. Dönemsel rotasyonlar ile de ilgisini canlı tutabilirsiniz.

Montessori’ye göre bir düzen için az sayıda oyuncak seçin, bunları konusuna göre düzenleyin ve en kolaydan en zoruna doğru yerleştirin. Bu yapı, her malzeme ve etkinliğin bir yeri olduğunu gösterir.

2. Ulaşılabilir Yapın

Montessori yöntemine göre tüm aktiviteler, çocuğun doğal katılımını sağlamak için alçak ve açık raflarda bulunur. Bu yapı, çocuklara materyallere kolayca erişme, aktivitelerini seçme ve bittiğinde yerine koymaları için özgürlük sağlar.

Çocuğunuzun evde bulunan oyuncaklara ulaşması; zor kapaklar açmak, yüksek raflara ulaşmak ya da ağır bir oyuncak kutusu taşımak gibi yardıma ihtiyacı olan işlevler mi gerektiriyor? Eğer bu şekildeyse, çocukta yerine geri yerleştirme ve düzenleme konusunda motivasyon düşüklüğü gerçekleşir.

Düzen ve disiplin sağlamayı kolaylaştırmak için, çocuklarınızı oyuncaklarını seçerken daha fazla bağımsız olmaya teşvik edin.  Kolay açılır kumaş oyuncak kutuları veya alçak açık raflar gibi bazı düzenleme çözümlerini uygulayabilirsiniz.

3. Sırayla gidin

Çocuğa aniden verilen büyük sorumluluk, onda yapabilme iştahını ve güvenini azaltır. Güvenini kırmayacak düzen görevleri ile başlayıp sırayla zorlaştırabilirsiniz.

Örneğin ilk olarak lego ya da bloklarını toplama görevi verebilirsiniz. Daha sonra yatağını düzenleme görevi eklenir. Böylece çocuk sorumluluklarını yavaş şekilde artırırken, yapabilmenin verdiği başarı hissine ulaşır.

4. Rol model olun

Yaşamın ilk altı yılında çocuklar, dünyayı tanımak, anlamak ve dahil olmak için çevrelerinden bilgi emerek hızlı bir şekilde öğrenirler. Bu, başkalarının davranışlarından öğrenmeyi de içerir.

Ebeveynler olarak, çocuklarınızdan beklediğiniz davranışların rol modeli olmalısınız. Dağınıksanız, çocuğunuz eylemlerinizi istemeden taklit edeceği için düzenli ve temiz olmasını teşvik etmeniz çok daha zor olur.

Sabah kalktığınızda yatağınızı topluyor, yüzünüzü yıkıyor, kıyafetlerinizi düzenliyor olmanız; çocuğunuza da bu işlemlerin nasıl yapılacağını gösterir. Siz kendi yaşamınızdaki materyalleri düzenlerken, o da kendi yaşamındaki materyalleri düzenlemeye başlar. Bu süreçte ona sık sık neyi neden yaptığınızı anlatmayı ve iletişimi sıkı tutmayı unutmayın. Çocuğunuza bu süreçler ile iyi bir rol model olabilirsiniz.

 


Blog’a her gün eklenen yeni yazılar ve Montessori etkinlikleri için Abone bölümünden abone olmayı unutmayın. Yeni yazıları mailinizden takip edin…

Benzer İçerikler

Leave a Comment