Çocuklar için Evde Güvenlik 

by Montessori Felsefesi

Çocuklarımız doğduğundan itibaren onları koruyup kollamak biz ebeveynlerin en önemli sorumluluğu. O kadar küçükler ki, nasıl kucağımıza alacağız, banyosunu nasıl yaptıracağız soruları daha ilk günden ebeveynlerin akıllarına takılıyor. Bu süreçleri geçtikten sonra ise asıl iş, hareket etmeye başladıkları zaman itibariyle başlıyor. Yazımızda çocuklar için evde güvenlik önerilerinden bahsedeceğiz. 

Ortalama 6 ay itibariyle çocuklar oturmaya, yuvarlanmaya, erken olarak da emekleme çalışmalarına başlıyorlar. Bu dönemde evde dokunabilecekleri her eşya onlar için bir risk oluşturuyor. Çocukları etraflarını keşfetmekten alıkoyamayız, onları engellediğimiz ve “yapma” dediğimiz her an, onların merak ve öğrenme duygularına bir darbe indiriyoruz. Bu nedenle ebeveynler, çocukların hareketli dönemi başlamadan önce gerekli önlemleri alıp bu riskleri ortadan kaldırmalı. Nedir bu önlemler?

Her An Açılabilir Çekmeceler

Çocukların en sevdiği aktivite, kapalı çekmece ve dolapları açıp içinde ne varsa bulup dışarı çıkarmak. Bu aktivitede anneye eşya toplamanın kalmasından çok daha tehlikeli durumlar bekliyor. Çocuğun parmağının çekmeceye sıkışmasından, içerisinde kesici bir aletle karşılaşması ya da temizlik malzemesi gibi kimyasalları bulmasına kadar çeşitli riskler mevcut. 

Çekmece ve dolaplar için kullanabileceğiniz çok sevimli çekmece kilitleri bulunuyor. Family Co. çekmece kilitlerini inceleyebilirsiniz: Çekmece Kilidi Çocukların kolayca açmayı öğrenemeyecekleri, spesifik kilitleme biçimlerinde tasarlanmış. 

Raflar ve Kitaplıklar

Çok hareketli çocukların adım atmaya başladıktan sonraki aşaması buldukları raflara basıp yukarılara tırmanmak oluyor. Çocukların tırmanabilecekleri bu tarz eşyaların duvarlara sabitlenmesi alınabilecek en iyi önlem olacaktır. 

Çocuklara “yapma” demek yerine gerekli önlemleri almak, onların keşfetme meraklarını da negatif yönde etkilemeyecektir. Çocuklara özgürlük vermek ve bu özgürlük alanında gerekli sınırları çizmek önemli. 

Kırılabilir Eşyalar

Çocuklu evlerde çok fazla süs eşyalarının bulunmuyor olması herkesçe bilinen bir gerçek. Kırılabilir eşyaların ortadan kaldırılması risklerin azaltılabilmesi için en iyi çözüm. Kırılabilir olmasa da ağır olan, düşürebilecekleri, zarar görebilecekleri, ya da ağzına atabilecekleri küçük eşyaların da evde yeniden düzenlenmesi gerekir. 

Çocuklar emeklemeye başladıkları andan itibaren etraflarındaki her obje onlar için keşfedilecek bir dünya. Bu eşyaları almak, ağızlarına sokmak, tadına bakmak, çekmek isteyecekler. Bu da tahmin edildiği üzere birçok ev kazasına sebep olabilir. Evde çocuklara inceleyebilecekleri ve keşfedecekleri objeleri mutlaka bırakın. Tehlikeli olabilecek eşyaları ise çok yukarılara ya da göremeyecekleri yerlere kaldırabilirsiniz. 

Merdivenler

Dubleks ya da ev içerisinde basamak olan yerlerde çocukları bu alanlardan uzak tutmak gerekiyor. Çocuğun yaş aralığının da bu konuda etkisi bulunuyor. Eğer henüz emekleme ya da yeni yürüme çağındaysa uzak tutmak ya da bu alanlarda oynarken yanında bulunmak en iyi çözüm olacaktır. Merdiven genişliklerine göre değişen koruyucuları da kullanabilirsiniz. 

Ancak 2 yaş ve üzeri, dengeli yürüyebilen çocuklara merdivenlerin doğru kullanılmasının öğretilmesi daha faydalı olacaktır. Çocukları keşfetmekten ve incelemekten uzak tutmuyoruz, ancak onların daha güvenli şekilde hareket etmelerini destekleyebiliriz. Merdivenlerden çıkarken yanlarında bulunmak ve desteklemek, merdiven kenarlarını tutunabilecekleri şekilde düzenlemek bu çözümlerden olabilir. Bir süre sonra kendi başlarına inip çıkmalarını bekleyebiliriz. 

Alçak Konumdaki Prizler 

Prizler tartışmasız en tehlikeli alanlardan biri. Çocukların ulaşabilecekleri kadar alçak yerde bulunan prizler, ya da koltuk üzerine çıktıklarında ulaşabilecekleri prizler için özel koruyuculu priz kapakları kullanılabilir. 

 

Çocuk güvenlik ürünleri için Family Co. web sitesini inceleyebilirsiniz: Çocuk Güvenlik 

Family Co. 2018 yılında kurulmuş, tüketici ihtiyaçlarına en iyi şekilde karşılık vermeyi amaçlıyor. Kaliteli ve pratik ürünleri, koşulsuz müşteri memnuniyetini sağlayarak sunuyor. 

 

Benzer İçerikler

Leave a Comment