Çocuklar Neden Yemek Seçer?

by Montessori Felsefesi

Çocuklar Neden Yemek Seçer?

Anne babanın en önemli sorumluluklarından birisi, çocukları için sağlıklı bir beslenme sürecini oluşturmalarıdır. Beslenme büyün canlı yaşamı için en önemli temel gereksinimdir. Ancak bu konu çocuklar olunca ve durum yemek seçme olunca oldukça hassas bir hal alıyor.

“Çocuğum sağlıklı yemek yemiyor,” ya da “… yemeğini ağzına bile sürmedi,” gibi anne babalardan çok duyduğumuz bir durumdur. Peki çocuklar neden yemek seçer, bunun için ne yapılabilir, dilerseniz gelin bu konuya bir göz atalım.

Çocuğunuz Neden Yemek Seçiyor?

Bazı yemeği iştahla yiyip bazı yemeklerin yüzünü görmek istemeyen çocuklar, yemeklerini seçen çocuklar olarak açıklanabilir.

Çocuğunuzun neden yemek seçtiğini bilmiyorsanız, bu konuda endişelenmenize gerek yok. Sorunun çözümü düşündüğünüzden çok daha kolaydır.

Tadı kötü olabilir mi? Tabii ki olabilir. Bazı sebzelerin tadı itiraf edelim ki lezzetli değildir. Bu yüzden sırf sağlıklı diye bu yiyecekleri çocuğa diretmeniz sizi hayal kırıklığına uğratacaktır. Bazı durumlarda sebep çok daha farklı olabilir. Sorun kimi zaman duygusal kimi zaman da psikolojik olabilir. Peki bu durumda neler yapılabilir? En başta sorunun ne olduğunu, kaynağını bulmalısınız. Çocukların yemek seçme nedenleri aşağıdakilerden biri olabilir.

  • Çocuğunuzun bu besinlerle nasıl tanıştığına bakmalısınız. Midesinin bulandığı bir anda, hasta ya da üzgün olduğu anlarda ilk defa tanıştığı bir yemek üzerine koşullu bir önyargı edinmiş olabilir.
  • Kimi zaman yeni bir yemek değişikliği yapma konusunda kaygı duyduğu anlara denk gelmiş olabilir.
  • Sizin, çocuğunuzun yeni bir şeyler yemesi üzerine duyduğunuz istek onda ters bir tepkiye sebep olmuş olabilir.
  • Aynı öğün içerisinde yeni tanışacağı yiyecek sayısının fazla olması olabilir.
  • Belki de sadece tadından ya da kokusundan hoşlanmamış olabilir. Haşlanmış karnabaharın ve lahananın ne denli yoğun koktuğunu hepimiz biliriz.
  • Kimi zaman da sorun duygusal bir sebepten dolayı olabilir. Çocuklar bazen de yemeklerin dokularından, renklerinden dolayı onlara karşı önyargılı olabilir.

Yemek Seçen Çocuklar İçin Bazı Öneriler

Anne babanın en büyük korkularından biri yemek seçme problemine karşı doğru yaklaşımda bulunamamaktır. Çocuğunuzun sevmediği yemeği sevdirmeniz için bazı etkili yöntemler bulunur. İşte çocuğunuza farklı yiyecekleri sevdirmek için bazı öneriler.

Asla baskı yapmayın. Bu onu daha çok strese sokacağı için, tehdit olarak algılaması durumunda iyice uzaklaşacaktır.

Çocuğunuzu yeni farklı yiyeceklere alıştırmak için hazırlık yapın. Bırakın çocuğunuz yemekleri pişmemiş halleriyle tanısın. Onlarla her koşulda tanışsın. Bu şekilde önüne gelene kadar, yemek halini alana kadarki süreci tanımış olsun.

Dikkat dağıtıcı sebepleri ortadan kaldırın. Çocuğunuzun yemek başında kalmasını sağlayan telefon, tablet gibi unsurlar olsa da, yemek seçen çocukların yeni besinlerle karşılaşmasını önleyici faktörler olabilmekte. Dikkat dağıtan bu unsurlar çocukların yemeğe olan ilgilerini azaltacaktır.

Sevmediği yemeğin yanında sevdiği bir yemekle birlikte vermeyi deneyin. Makarna yiyen ama brokoli yemeyen bir çocuğa bunu sunum yaparken makarnanın yanında brokoliyi sunarak denemesine imkan tanıyabilirsiniz.

Bu süreçte çocuğunuza baskı yapmamanız, kızmamanız ve başkalarıyla karşılaştırarak kıyaslamamanız çok önemlidir. Psikolojik olarak yeni yiyeceklerden uzak duracakları faktörleri uygulamaktan kaçının

 

Benzer İçerikler

Leave a Comment