Çocuklara Düzen Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

by Montessori Felsefesi

Ebeveynler, çocuklarına düzen alışkanlığı kazandırmak konusunda sıklıkla zorlanırlar. Halbuki, düzen alışkanlığını kazandırmak bu kadar zor ve içinden çıkılmaz bir konu değildir. Düzen, insan doğasından gelen bir ihtiyaçtır. Her insan özellikle de çocuklar alıştıkları düzen ortamında rahat eder ve sakin olurlar. Düzenli ortam ve yaşam tarzı çocukların kendilerini güvende hissetmelerini sağlar.

Düzen Alışkanlığı Yaşla İlgili midir?

Çocuklarına düzen alışkanlığı kazandırmakta zorlanan ve bu konuda şikayetçi olan aileler temelde bu konuda geç hareket etmiş ailelerdir çünkü düzen alışkanlığı çocukluk öncesi yani bebeklik döneminden itibaren öğretilmeye başlanmalıdır.

Düzenli uyku saatleri, gereğinde bebek ağlamadan bezinin değiştirilip temizlenmesi, anne ve babanın ilgi saatleri, bebeğin kendi yatağına alıştırılması, uyumadan masal, ninni söyleme aktiviteleri aslında çocuğun temel gereksinimlerinin düzenlenmeye başlanması anlamındadır. Bebek bu düzene alıştığında çocukluk çağına geçtiğinde yaşıyla doğru orantılı yeni düzenlemelere karşı kolaylıkla uyum sağlayabilecektir.

Çocuk kendi iç dünyasında düzenli yapıda ise aslında dış dünyaya karşı da düzenli olur. İç dünyası karışık olan çocuklar dış dünyada olması gereken düzenlerini sağlamak konusunda zorlanırlar.

Düzen Ailede Başlar

Çocuğunuzun bir düzeni olsun istiyorsanız sizin de mutlaka bir düzeniniz olmalıdır. Kendi düzenlerini oturtamamış aileler çocuklarından düzenli olmalarını bekleyemezler. Çocuklar gözlemcidir hatta sizi dinlemiyor veya gözlemiyor görünseler bile dinler ve gözlerler. Çocuğunuz için bir düzen oluşturduysanız bu düzeni siz bozmamalısınız. Bir gün farklı davranıp bir gün farklı bir davranış veya planlama yaparsanız, çocuğun aklı karışır fiziksel ve ruhsal olarak bu değişimlere hızla ayak uydurması mümkün değildir. Bu nedenle özellikle 2 ve 3 yaş arasında başlayan düzen ihtiyacı aile tarafından düzenlenerek çocuğa sunulmalı ve devam ettirilmelidir. Unutulmaması gereken en önemli nokta; çocuğun düzen için çok sert kurallar ile zorlanmamasıdır. Eğer çocuk o gün için belirlediğiniz düzeni reddediyorsa ve yapmak istemiyorsa kural koyma veya zorlama ruhunda size tepkili olmasına yol açar ve düzene karşı inatçı davranış oluşturmasına sebep olabilir.

Bırakın 3 yaşındaki çocuğunuz hangi oyuncağı ile hangi saatte oynayacağına, hangi kitabı sizin okumanızı istediğine karar versin. O gün banyo yapılacaksa ve istemiyorsa ertesi gün farklı bir oyun metodu ile banyo yapılması gerektiğini öğretin. Oyuncaklarını yanına almasına izin verin, sevdiği bir müzik var ise banyodan duymasını sağlayacak şekilde açın, oyuncakları beraber yıkayın. Yapmak istemediği fakat alışkanlık olarak kazanmasını istediğiniz davranışı çocuğunuza oyun ile sunun. Bu yaştaki çocuklar oyun çağındadır ve olaya sizin ciddiyetiniz ile yaklaşamazlar. Çocuklarınıza bir davranışı öğretmek veya o davranışı alışkanlık olarak kazandırmak istiyorsanız anlayabileceği kısa ve net cümleler kullanmalısınız. Ses tonunuz sakin ve öğretici olmalıdır.

İnatçılık, Ret Etme ve Ben Davranışı

Çocuklarda “benlik” duygusu 2 veya 3 yaşında ortaya çıkmaya başlar. Anneden bağımsız bir şekilde hareket kabiliyeti geliştikçe, kendi isteklerini uygulamak ister ve kendi bağımsızlığını ilan etme dönemine girer.

Bu süreçte aile hem anlayışlı olmalı hem de çocuğun her davranışına” hayır” kelimesini kullanmamalıdır. Eğer bir davranışının yanlış olduğunu görüyor veya sizin onaylamadığınız ve gerçekte de ona uymayacak bir alışkanlık edinmeye başlıyorsa sert davranmak yerine dizlerinizin üzerine oturup onunla aynı göz hizasına gelerek yaptığının neden yanlış olduğunu sakin bir ses tonuyla anlatmak sizce de daha iyi olmayacak mıdır?

 

Görsel kaynak: howwemontessori.com

 


Blog’a her gün eklenen yeni yazılar ve Montessori etkinlikleri için abone olmayı unutmayın. Yeni yazıları mailinizden takip edin…

Benzer İçerikler

Leave a Comment