Çocuklarda Büyüme Ağrısı Nedir?

by Montessori Felsefesi

Çocuklarda Büyüme Ağrısı Nedir?

Ergenliğin son dönemine kadar zaman zaman gözlemlenebilen artan ağrı, genellikle fizyolojik gelişim sürecine bağlı iyi huylu ağrılar şeklinde kendini gösterir. Hangi ağrının büyüme ağrısı olarak kabul edilmesi gerektiğini v ağrının göz ardı edilmemesi gerektiğini ayırt etmek çok önemlidir.

Çocuklarda kas-iskelet sisteminin gelişimi, tıpkı diğer organ ve sistemlerin gelişimi gibi ergenliğin sonuna kadar devam eden süreci içerir. Büyüme ve gelişme süreci doğumdan sonraki ilk iki yılda çok hızlıdır. Ergenlikle birlikte kızlar 8-10 yaşında, erkekler 10-12 yaşında başlar. Boy ve kas-iskelet sisteminin büyümesi hızlanarak kızlarda 15-17, erkeklerde 16-18 yaşlarında biter. Bazı ergenlerde büyüme ve gelişme 20-21 yaşına kadar devam edebilir.

Ağrının Görüldüğü Durumlar Nelerdir?

Çocukların ve ergenlerin fiziksel anlamda boydaki artış ağrıya neden olmaz. Ancak büyüme döneminde artan fiziksel aktiviteye bağlı olarak bir miktar ağrı oluşabilir. Artan ağrı genellikle çocukların alt ekstremitelerinde görülür. Nadiren kalça, bel ve üst kısımlarında görülür. Bu ağrılar akşamları ve geceleri, genellikle uyluk ön, diz arkası ve baldırda, genellikle uykudan uyanınca olabilen, bazen dakikalar süren, bazen ise saatler süren ağrılar olarak bilinmektedir. Ağrı eklemlerde veya kemiklerde değil kaslarda görülür. Genellikle artan fiziksel aktiviteden sonra ortaya çıkar.

Genellikle çocuğun dinlenmesine izin verin, fiziksel aktiviteyi durdurun veya azaltın, ağrılı bölgeye masaj yapın, ağrıyı gidermek için ilgili bölgelere merhem sürün.

Büyüme Ağrıları Nasıl Teşhis Edilir?

Ağrının kötüleştiğinden şüpheleniyorsanız, önce bir çocuk doktoruna danışmak en iyisidir. Büyüme ağrısı çeken bir çocuğun fizik muayenesi sırasında genellikle herhangi bir anormallik görülmez. Bu durumda, kan testleri ve röntgenleri genellikle yeterli olmayabilir. Doktor çocuğu muayene ederek geçmişle alakalı yaptığı spor aktivite gibi soruları sorarak teşhis edebilir.

Artan ağrıyı teşhis etmeden önce, diğer olası ağrı nedenlerini araştırmak önemlidir. Bu nedenle, çocuğunuzun büyüme ağrısı, bacaklarında ağrı olduğunu düşünüyorsanız, bir doktora görünmeniz önemlidir. Artan ağrının en olası nedeni, gün içinde çok fazla kullanmaktan kaynaklanan kas ağrısıdır. Bu kötüye kullanım muhtemelen koşma ve oyun oynama gibi kasları zorlayabilecek hareketlerden kaynaklıdır.

 

Benzer İçerikler

Leave a Comment