Çocuklarda Sosyal Gelişimde Farklı Yaş Gruplarının Etkisi Nedir?

by Montessori Felsefesi

“İki çocuk arasında , bir yetişkin ve bir çocuk arasında nadiren yakalanabilecek bir uyum vardır”

Maria Montessori

 

Montessori eğitiminde okullar canlı bir sosyal topluluktur. Çocuklar toplumdaki bireyler gibi bu toplumda yaşamlarını sürdürürler. Özellikle çocuğun gelişiminde önemli rol oynayan ana okulu eğitiminde karma yaş programlarının uygulanması çocukların sosyal gelişimlerinde önemli katkılar sağlamaktadır. Klasik eğitim yerine bu tip eğitimde çocuklar aynı ortamda kendilerinden bir veya iki yaş büyük çocuklar ile eğitimlerine devam ederler. Farklı yaş guruplarının yarattığı dinamik ortam mekan düzenlemesi de yapılarak sosyal açıdan daha gelişmiş bir eğitim oluşturulabilir.

Farklı Yaş Grupları İle Gelişim

Çocukların gelişim süreçlerinin yaş ile sınıflandırılması çocuk ve aileleri üzerinde baskı yaratır. Aile çocuğunu devamlı olarak yaşıtları ile kıyaslamaya başlar. Halbuki her çocuğun genetik etkenler de dahil olmak üzere farklı gelişim evreleri vardır.

Farklı yaş grupları ile çocuk ilgi, hazır olmak ve gelişim hızına göre kendi eğitimini oluşturur. Farklı yaş grupları çocuğa görerek öğrenme avantajı sağlar ve daha geniş öğrenme olanaklarına sahip olur. Farklı yaş gruplarında daha küçük yaştaki çocuk öğrenirken, daha büyük yaştaki çocuk da öğretmeyi ve sorumluluk duygusunu öğrenir, aynı zamanda kendi bilgilerini de farkında olmadan tazeler.

Yaş gruplarındaki çeşitlilik liderlik becerisini de geliştirir. Dil gelişimi farklı yaş grupları ile çok daha hızlı ilerler. Yapılan araştırmalara göre küçük yaşta olan çocuklar kendilerini dinleyen daha büyük yaştaki çocuklar ile konuşurlarken onların kullandığı kelimeleri kullanır hatta vurgu ve tonlamalarını karşısındaki kişiye göre ayarlar.

Terapi Ortamı

Farklı yaş gruplarının sosyal gelişimdeki etkilerini incelerken önem verilmesi gereken diğer bir alt başlık ise sosyal gelişimleri daha geri olan çocukların farklı yaş grupları içerisindeyken adeta terapi ortamındaymışlar gibi davranmalarıdır. Bu tip çocuklar yaşıtları ile olan sosyal etkileşim süreçlerinde yaşıtlarından büyük çocuklarla daha az stresli bir sosyal ilişki kurabilirler. Küçük yaştaki sosyal gelişimi daha az olan çocuklar bu sayede güven kazanıp sosyal becerilerini ve iletişimlerini daha kolay sağlamaya başlıyorlar.

Montessori eğitimindeki farklı yaş gruplarının arasındaki doğal öğrenme ve gelişim sürecinde çocuklar, özgüven, empati, saygı duyma, sabır, hoşgörü ve yardımlaşma kavramlarını daha derinlemesine öğrenip, uygulama ile pekiştiriyorlar.

Farklı yaş grupları daha ileri seviyedeki yaşlardaki sosyal ortamın minimalize edilmiş biçimidir. Gerçek yaşamda kendilerinden daha farklı yaştaki bireyler ile aynı ortamda yaşayan çocuklar farklı yaş grubu eğitiminde alışık oldukları sosyal yaşamın içinde olurlar. Bu da çocukta eğitim ortamını yadsıma sorununu ortadan kaldırır. Pek çok araştırmaya göre çocuklar farklı yaş guruplarındaki çocuklar ile vakit geçirmekten hoşlanıyorlar. Farklı yaş grupları arasında denge mekanizmasının sağlanması öğretmen ve eğitmenlerin sorumluluğunda kalmalıdır. Öğretmen veya eğitmen tarafsız ve çok müdahaleci olmadan çocuklar arasında olması gereken doğal düzeni sağlamak için gözetmen olarak davranmalıdır.

 


Blog’a her gün eklenen yeni yazılar ve Montessori etkinlikleri için abone olmayı unutmayın. Yeni yazıları mailinizden takip edin…

Benzer İçerikler

Leave a Comment