Çocukların Özgüvenini Zedeleyecek 7 Ebeveyn Davranışı

by Montessori Felsefesi

Çocukların Özgüvenini Zedeleyecek 7 Ebeveyn Davranışı

 

Her ebeveynin kendisine özel bir eğitim metotu vardır. Her ebeveyn çocukları için ellerinden geleni yaparlar. Ancak kimse mükemmel değildir. Bu yüzden geçmişte yaptığı hataları düşünen ebeveynler bazı hataları düzeltmek isterler. Bu yüzden ilerde pişman olmayacağımız davranışlar sergilememiz gerekiyor.

Burada ilk olarak anne ve babaların kendilerini düzeltmek olduğunu belirtmek istiyorum. Çünkü bir çocuk söylenenden çok yapılanı örnek alır. Örneğin normalde küfür eden bir insansanız ve çocuğunuzun ilerde küfürlü konuşmasını istemiyorsanız bebeğiniz doğduğu andan itibaren artık küfrü bırakmanız gerekiyor. Çocuğunuzda görmek istemediğiniz davranışları öncelikle kendiniz yapıyor musunuz diye kontrol etmelisiniz. Ancak bu sayede doğru bir eğitim sağlamış olursunuz. Burada ebeveynlerin özgüveni zedeleyecek bir kaç örnekten bahsetmek istiyorum.

 

Sürekli Bağırmak

Çocuk hata yaptığında onu uyarmanız ve akıl vermeniz hatta gerektiğinde azarlamanız normaldir. Ancak dozu kaçırmamalısınız. Bir çocuk yaramazlık yapıyor ve sürekli siz bağırıyorsanız boşuna kendinizi yoruyorsunuz demektir. Çünkü alıcıları sizi duysa da tepki vermez. Zaten sürekli bağırıyorsanız artık sizi duymayacaktır. Ancak bu gibi çocuklar dışarıda içlerine kapanık olurlar. Bunun yerine çocuğun yaramazlığının bitmesini bekleyin ve sakin bir anında onun gözlerine bakarak ona ne kadar üzüldüğünüzü anlatın.

 

Çok Katı Olmak

Ebeveynler eğitici öğretmenlerdir. Ancak bu eğitim sağlanırken çok kati olmamalısınız. Örneğin çocuğunuz kötü not aldığında onu cezalandırmak ve kızmak yerine neden böyle olduğu konusunda onunla konuşun ve ne yapması gerektiğini anlatın. Not için cezalandırılacak bir çocuk derslerinde daha başarısız ve okul içinde özgüvenini kaybetmiş bir çocuk olacaktır.

 

Başkasının Yanında Dövmek ve Azarlamak

Çocuğun özgüvenini mahveden bir davranıştır. Eğer çocuğunuzu size şikayete geldiler ve onların yanında çocuğunuza kızdınız ve dövdüyseniz muhtemelen arkadaşları arasında alay edilecektir. Ve bu durum karşısında onuru kırılan çocuk, bir daha eskisi gibi olmayacaktır.

 

Sakarlıklarına Karşı Azarlamak

Çocuklar gelişim sürecinde çok fazla sakar olabiliyorlar. Bunun nedeni gelişim esnasında bedenlerinin tutarsız büyüyor olmalarıdır. Örneğin bedenine göre elleri büyüyen çocuğun mesafe kestiremem sıkıntısı olur ve bardak gibi eşyaları kırar. Burada çocuğunuza sakar, beceriksiz gibi kelimeler yerine böyle şeyler olabilir. Daha dikkatli olursun gibi kelimeler sarf etmelisiniz. Aksi halde büyüdüğünde iş yapmak istemeyecek ve içine kapanacaktır.

 

Özel Günlerde Yanında Olmak

Örneğin bir diploma merasiminde, gösterilerde çocuğunuzu yalnız bırakmamalısınız. Bu çocukta yalnızlık hissine neden olur ve özgüvenini kaybetmesini sağlar.

 

Çocuğunuzu Dinlememek

Çocuklar bazı kelimeleri doğru kullanamazlar. Eğer diksiyonu gelişmesini ve düşünme yetisini kuvvetlenmesini istiyorsanız onu dinleyin. Saçma bile olsa onu dinlemek özgüveninin gelişmesine neden olur. Dinlenmeyen çocuklarda içine kapanıklık ve kekemelik bile olabilir.

 

Zaman Ayırmamak

Sürekli meşgul olduğunuzu belirterek ona zaman ayırmadığınızda çocuk yaşamın böyle birşey olduğu fikrine kapılabilir. Buda içine kapanık, konuşmayan bir çocuk ve ileride sizin yaptığınız gibi meşgul olan bir ebeveyn haline gelir.

 

Benzer İçerikler

Leave a Comment