Çocukların Zekasını Geliştiren 5 Oyun

Çocuk gelişimi konusunda bilgi sahibi olmak isteyen pek çok anne ve babanın en çok araştırdığı konulardan birisi de, çocukların zekâsını geliştiren 5 oyun konusu olmaktadır. Çocukların gelişimi için oyunlar, her yaşta çok önemli olan bir etkenlerdir. Oyunlar sayesinde çocuklar hem eğlenmekte, hem de yaşamlarının biçimlenmesi bu sayede elde edilmektedir.

Çocuklar oyun oynayarak kendini geliştirmekte, dünyayı tanımakta ve keşfetmektedir.  Çocuk zekasının gelişmesini sağlayan oyunlar, aynı zamanda çocukların iletişim yeteneğinin gelişmesi ve sosyalleşmesi için de büyük faydalar sağlamaktadır. Oyun oynayan çocuklar sosyal becerilenin geliştirmekte ve günlük yaşantısında karşısına çıkan sorunlarla baş etmeyi öğrenmektedir.

Bunlara bağlı olarak zekası daha iyi bir şekilde işler hale gelmektedir. Fiziksel olarak da çocuk gelişiminde önemli bir yeri olan oyunlar sayesinde, çocukların el ve diğer becerileri gelişmektedir. Bu nedenle her çocuğun 2,3, 4 yaş oyun ve 4 yaş üstüne uygun olan oyunları, büyüme döneminde oynaması gerekmektedir.

Zeka Geliştirici Oyunlar Nelerdir?

Çocuk sahibi olan ebeveynlerin en çok cevabını araştırdığı sorulardan birisi de, Zeka geliştirici oyunlar nelerdir? olmaktadır. Çocukların oyun oynaması zeka ve hayal güçlerinin gelişimi üzerinde büyük faydalar sağlamaktadır. Bu bağlamda çocukların zeka gelişimini sağlayan ve oynamayı en çok sevdikleri başlıca oyun çeşitleri şunlar olmaktadır;

  • Parmak Boyası
  • Yapboz Oyunları
  • Oyuncak Saklama Oyunu
  • Hayvanları Tanıma Oyunu
  • Akıl Oyunları

Parmak Boyası

Çocukların zekâ gelişimi için en iyi oyunlardan birisi de, parmak boyası oyunu olmaktadır. Parmak boyaları ile oynanan oyunlar çocukları hem eğlendirmekte, hem de odaklanma becerilerinin gelişmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda çocukların bakış açılarının ve hayal güçlerinin gelişimi üzerinde de parmak boyası oyunları büyük yararlar sağlamaktadır.

Yapboz Oyunları

Çocukların en sevdiği oyunlardan birisi olan yapboz oyunları, her yaştan çocuğun oynayabileceği oyunlardan olmaktadır. Yapboz oyunları sayesinde çocukların problem çözme yetenekleri gelişmekte, el beceriler artmakta ve zekâlarını geliştirmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda yapboz oyunları; çocukların öz güvenlerini arttırmakta ve sosyal uyum açısından kendilerini geliştirmesi üzerinde etkili olmaktadır.

Oyuncak Saklama Oyunu

Çocuk zeka gelişimine fayda sağlayan bir diğer oyunda, oyuncak saklama oyunu olmaktadır. oyuncak saklayarak oynanabilen bu oyunlar ile çocukların zeka gelişiminin yanı sıra yer ve yön bulma yeteneklerinin de gelişmesi sağlanmaktadır. Bu oyun için çocukların en sevdikleri oyuncakları evin içinde saklamak ve sonra onlarla beraber bu oyuncaklar aranmaktadır.

Hayvanları Tanıma Oyunu

Hayvanları tanıma oyunları çocukların işitsel ve görsel zekâlarının gelişmesi üzerinde en etkili olan oyun çeşitlerinden birisi olmaktadır. Bu oyun ise bütün hayvan figürleri bir torbaya konulduktan sonra çocukların torbadan bir hayvan seçmesi ve adını söylemesi yolu ile oynanmaktadır. Aynı zamanda hayvanları tanıma oyunu sırasında, çocuklardan seçtikleri hayvanların seslerini çıkarması da istenebilmektedir.

Akıl Oyunları

Çocuk zeka gelişimine en önemli katkı sağlayan oyunlardan birisi de, akıl oyunları ya da diğer adı ile kutu oyunları olmaktadır. Bu oyunlar ile çocukların zeka gelişimlerinin yanı sıra dikkatleri artmakta, sosyal becerileri gelişmekte ve kendilerine olan öz güvenleri artmaktadır. Akıl oyunları her yaştan çocuğa uygun olarak mevcut bulunmaktadır.

 

 

Benzer İçerikler

Leave a Comment