Emziren Annelerde Gaz Yapan Besinler

by Montessori Felsefesi

Emziren Annelerde Gaz Yapan Besinler

Bebekler için ilk 6 ay anne sütü çok önemlidir. Anneler bebeğini emzirirken gaz yapan besinlerden kaçınmalıdırlar. Çünkü emziren annelerde gaz yapan besinler tüketildiğinde bebeklerde de gaz problemleri ortaya çıkabilmektedir. Bu durum bebeği huzursuz edecek ve karnında şişkinliklere neden olacaktır. Ebeveynler de bu durumdan olumsuz etkileneceği için emzirme döneminde gaz yapan besinlerden uzak durulmalıdır.

Kahve, çay, kola gibi kafein içeren besinler gaz oluşumuna neden olmaktadır. Süt ve süt ürünlerindeki proteini sindirmesi zor olabilmektedir. Bu nedenle süt ve süt ürünlerinden de uzak durulmalıdır. Baklagiller, karnabahar, brokoli, lahana gibi besinler de gaz yaptığı için sizleri ve bebeğinizi rahatsız edecektir. Son olarak acılı ve baharatlı yemekler midedeki asit miktarını yükseltir. Şişkinlik yapan bu besinlerden emzirme süreci boyunca uzak durulmasında fayda vardır.

Emziren Anneler İçin Gaz Yapmayan Besinler

Emziren anneler bebeklerinin sağlığı için yediği ve içtiği besinlere dikkat etmelilerdir. Bebeklerde karın şişlikleriyle karşılaşılmaması için gaz yapmayan besinler tercih edilmelidir. Gaz yapmayan sağlıklı besinler tükettiğinizde bebeğiniz de süt yoluyla aldığı besinden olumsuz yönde etkilenmeyecektir. Aşağıda emziren anneler için gaz yapmayan besinler maddeler halinde belirtilmiştir.

 • Elma, mandalina ve portakal gibi meyveler.
 • Kahvaltı haricinde diğer öğünlerde tüketeceğiniz pirinç.
 • Et, tavuk ve sakatat ürünleri.
 • Hazır çorbalar ve yoğurt çorbası dışında kalan diğer çorbaları da tüketebilirsiniz.
 • Ara öğünlerde ceviz tüketilebilir.
 • Yulaf ezmesi, tahıl gibi besinler.
 • Patlıcan, patates gibi sebzeler.

Yukarıda belirttiğimiz besinler gaz problemine yol açmadığı için emziren anneler tarafından rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Hangi Meyveler Gaz Yapar?

Meyveler anneler ve emzirdikleri bebekler için çok faydalıdır. Süt yoluyla bebeğin de meyvenin vitaminini alması söz konusudur. Bu nedenle emziren anneler emzirme dönemi boyunca bol bol meyve tüketmelidirler. Ancak bazı meyveler gaz yapıcı özelliğe sahiptir. Bu nedenle emziren anneler meyve tüketirken gaz yapmayan Merveleri tercih etmektedirler.

Hangi meyveler gaz yapar sorusu emziren anneler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Gaz yapan meyveler aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir. Bu meyveleri tüketmekten kaçınarak hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını koruyabilmektesiniz.

 • Armut
 • Şeftali
 • Erik
 • Kayısı
 • Greyfurt

Yukarıda belirttiğimiz meyveler annede ve süt yoluyla bebekte gaza neden olabilmektedir. bu meyvelerin yerine  elma, mandalina, portakal, muz, ananas gibi meyveleri tercih ederek gaz sorunlarını engelleyebilmektesiniz.

Emziren Annelerin Dikkat Etmesi Gereken Diğer Durumlar

Emziren annelerin dikkat etmesi gereken diğer durumlar başlığı altında emziren annelerin bebeğin sağlığı için nelere dikkat etmesi gerektiğinden bahsedeceğiz. Bebekler için ilk 6 ay anne sütü oldukça önemlidir. Emziren anneler bebeklerini emzirdikleri dönem boyunca sigara, alkol ve uyuşturucu madde gibi sağlığa zararlı ürünleri kullanmamalıdır. Çünkü tüm zararlar süt yoluyla bebeğe de geçebilmektedir. Anne aynı zamanda havası kirli olan ortamda da bulunmamalıdır. Bu durumlar bebek ve anne sağlığı için çok önemlidir.

 

 

 

Benzer İçerikler

Leave a Comment