Hazırlanmış Çevre Nasıl Oluşturulur

by Montessori Felsefesi

Montessori Metodu’nun temel prensiplerinden biri, çocuğun ortamının dikkatli bir şekilde hazırlanmasıdır. Hazırlanmış çevre, çocuğun doğru zamanda doğru araçlara erişmesi gerektiği anlamına gelir. Maria Montessori’nin açıkladığı gibi, “Eğitim sistemimizin en karakteristik özelliği, çevreye verilen vurgudur.” Elbette, bu sadece çocuğun gelişimsel ihtiyaçlarını anlayarak ve hangi materyallerin ya da faaliyetlerin hangi gelişmeyi karşıladığını bilerek yapılabilir.

Montessori yönteminde hazırlanmış çevre belirli bir düzene sahiptir. Bu düzen eşyaların derli toplu olmasının yanı sıra, birbirleri ile ilişkilidir. Hazırlanmış çevrede ilgili eşyalar birlikte bulunur, mekan alaka düzeylerine göre yerleştirilir.

Bu anlayışa göre ev ortamında hazırlanmış çevrenin sahip olması gereken nitelikler;

  • Yer yatağı Montessori anlayışının temel gerekliliklerinden biridir. Bu araç ile çocuk uyku gibi hayatının önemli bir kısmını kendi yönetebilir, ebeveynine ihtiyaç duymadan yatağına erişebilir ve yatağından kalkabilir.
  • Ayna kullanımı yenidoğan bebekler için kendilerini keşfetmeyi sağlar. Yüzüstü yatarak boyun ve sırt gelişimlerini sağlarken karşılarına yerleştirilen ayna dikkatlerini çekecek ve bu eylemde süreklilik sağlayacaklardır. Ayrıca kendilerini izleme ve tanıma imkanı tanır.
  • Çocuğun erişebileceği raflarda iş materyalleri yani aktivite oyuncakları belirli bir düzene göre yerleştirilir. Montessori öğretisinin bölümlerinden günlük yaşam, duyusal, dil gelişimi, matematik gelişimi ve kozmik eğitim bölümüne göre ayrıştırılabilir. Bu bölümlerde de basitten zora doğru büyüyerek konumlandırılır. Böylece çocuk bir düzen içerisinde hareket eder ve bu düzeni koruma sorumluluğunu alır. Ayrıca çocuklar eşyalarını her zaman aynı yerde bulmayı ister, bu hakimiyet kurmalarını ve güven duymalarını sağlar.
  • Çocuğa uygun boyutta masa ve sandalye, günlük etkinliklerini yapabileceği kendi özel ortamını oluşturur. Seçeceği gelişim materyalini bu alanda çalışır.

Mekanda her şey çocuk boyutunda, çocuğun ulaşabileceği şekilde hazırlanır. Bu felsefenin temel benimsediği şey ise sadeliktir. Her şey sade ve ilgi çekici bir düzene göre yerleştirilir.

 

Görsel kaynak: https://leticolibri.info/wp-content/uploads/2018/08/best-bookshelfs-for-a-montessori-baby-room-elegant-summer-series-montessori-home-tour-2-a-peek-inside-anna-thomas-of-best-bookshelfs-for-a-montessori-baby-room.jpg

 


Blog’a her gün eklenen yeni yazılar ve Montessori etkinlikleri için sağ tarafta bulunan Abone bölümünden abone olmayı unutmayın. Yeni yazıları mailinizden takip edin…

Benzer İçerikler

Leave a Comment