Montessori Annelerine Tavsiyeler

by Montessori Felsefesi

Montessori felsefesini uygulamak, anneler ve babalar için büyük bir özveri ve dikkat gerektirir. Çocuğun her şeyi kendi yapmasını desteklemek, onlara zaman vermek, tekrar tekrar denemelerini izlemek, gelişim evrelerini takip etmek gibi ebeveynlerin dikkat etmesi gereken birçok nokta bulunur. Montessori anneleri bu süreçte bazı özelliklere dikkat etmeliler;

Eğitici değil destekleyici

Maria Montessori, hiçbir insanın diğer bir insan tarafından eğitilemeyeceğine inanır. Ebeveyn, eğitimin kolaylaştırıcısı ve destekleyicisi olarak hareket eder. Çocuk, bilgiyi almak ve işlemek için gerekli fiziksel ve zihinsel yetilere doğuştan sahiptir. Bu nedenle Montessori annelerinin bakış açısı bir şeyler öğretmek değil, çocuğun ilgisi doğrultusunda öğrenmesine destek olmaktır.

Ortam, zaman, sabır

Montessori anneleri; çocuğun dikkatinin bir konu üzerinde toplanmasını sağlayan ortamı hazırlamalılar ve bu konuda dilediği kadar tekrarı yapabilmesini sağlayan zamanı vermeliler. Bu zaman içerisinde de çocuğun gelişiminin kendiliğinden olacağını bilerek sabır göstermeleri gerekir.

Gözlem yetisi

Her bir çocuğun yolu ve gelişimi farklıdır. Ebeveyn çocuğun duyarlılık dönemini iyi tayin eder, ilgi alanını keşfeder ve buna uygun ortamı hazırlarsa, çocuğun kendini inşasına büyük destek olur. Bu yeti de iyi bir gözlem gerektirir.

Pasif rol

Ebeveyn çocuk aktivitelerinde aktif değil pasif haldedir. Çocuğun aktivitesini, işini kendi yapmasına izin verir, sadece ilk etapta işin nasıl gerçekleşeceğini gösterir ve kenara çekilir. Sonrası çocuğun işidir. Montessori okullarında dahi eğitmenin/rehberin aktif olduğu süre %20 iken, bağımsız zaman %80’dir. Çocuklar bu bağımsız zamanda seçtikleri aktiviteyi gerçekleştirir.

Uyarıcı belirlenmesi

Çocuğun içinde barınan duygunun uyarılması için çeşitli uyarıcılar kullanılır. Ebeveynin materyali çocuğa sunması ve çekici göstermesi önemlidir. Çocuğun bu aktiviteleri yapmaya istekli olması, aktivitelerde çeşitlilik sağlanması ve bu deneyimler sonucunda da ilgi alanının keşfedilmesi süreci işler.

Bu maddeler Montessori anneleri için dikkat edilmesi gereken birkaç nokta olarak değerlendirilir.

 


Blog’a her gün eklenen yeni yazılar ve Montessori etkinlikleri için Abone bölümünden abone olmayı unutmayın. Yeni yazıları mailinizden takip edin…

Benzer İçerikler

Leave a Comment