Montessori Çocuğunuza Ne Kattı? – mikemmelimsianne

by Montessori Felsefesi
Montessori eğitim metodu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen ebeveynler için tecrübeli ebeveynlerin görüşlerini aldık. “Montessori Çocuğunuza Neler Kattı?” diye sorduk, yazarımız @mikemmelimsianne yanıtladı. 

Herkese merhaba 🙂 Ben çocuğuyla Montessori etkinlikleri yapmaya çalışarak oğluyla verimli vakit geçirmeye çalışan bir anneyim.
 

Montessori ile tanışmam aslında çok trajik oldu. Doğumdan sonraki süreçte birkaç sebepten ötürü sıkıntılı zamanlar geçirdim ve o süreçte oğlumu çok hırpaladım maalesef. Daha sonra bunun vicdan yükü, çocuğuma etkisinin ne olacağını düşünürken ve kendimce çıkış yolları ararken sosyal medyada Montessori kelimesi karşıma çıktı. Araştırmaya başladım derken birçok oyun ve etkinlik örnekleri çıktı karşıma. Oğlum 8-9 aylıkken ufak ufak oyunlar oynamaya başladık.

 

Oğluma katkısının ne kadar çok olduğunu şimdi oğlum 26 aylıkken daha net görüyorum. Kayra onsekiz ay civarında bir çok kelimeyi söylemeye başladı. İki yaşında ve şu an repertuarı oldukça geniş bir çocuk. Bir çok şarkıyı bilir. İngilizce kelimelere ilgisi yüksektir. Renkler ve sayıları etkinlikler ile çok rahat bir şekilde öğrendi. Bazen bizi şaşırtacak derece deyimleri bile yerli yerinde kullandığını görüyoruz. İnce kas gelişiminin beyindeki öğrenme alanına olan etkisini biz oğlumuzda çok net görüyoruz.

 

Şimdi ikizlerimiz dünyaya geldi ve toparlandıklarında ikizlerle de Montessori etkinliklerine son gaz devam etmek istiyorum.

 

Kayra’da duyusal oyunların teropatik olduğunu gördüm. Bir çok travmayı bu şekilde atlattık. Ayrıca bu etkinlikler sadece çocuğuma katkı sağlamadı. Ayrıca bana güzel anneler tanıma fırsatı verdi. Hepsi çok kıymetli…

 

Evlatlarınızla keyifli zaman geçirmenizin en güzel yollarından biri diyebilirim Montessori etkinlikleri için… Bu dünyaya dalmak için bir dakika bile düşünmeyin. Keyifli oyunlar 🙂

Benzer İçerikler

Leave a Comment