Montessori, Çocuğunuza Neler Kattı? – 1anneninseyirdefteri

by Montessori Felsefesi
Montessori eğitim metodu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen ebeveynler için tecrübeli ebeveynlerin görüşlerini aldık. “Montessori Çocuğunuza Neler Kattı?” diye sorduk, yazarımız @1anneninseyirdefteri yanıtladı. 

Hepinize farkındalık dolu bir gün diliyorum.  Bugünün konusu ” Montessori Eğitiminin Çocuğuma Kattıkları”.

Konuya geçiş yapmadan önce nedir bu Montessori eğitimi, onun bir ön tanımını yapalım. Bildiğimiz eğitim sistemlerinden farklı olarak her çocuğun kendi seçim hakkının olduğu, karakter kazanımının ve gelişiminin desteklendiği çocuk odaklı bir eğitimdir.

Peki, “Eslem Rabia’nın üzerindeki olumlu etkileri neler oldu ?” diye soracak olursanız;

Dil gelişimi konusunda desteklenmesi gereken bir geri kalmışlık durumu mevcuttu ve bunun yanı sıra kendi başına bir üretkenliği yoktu. Dikkatini bir yere çekme, bir etkinliği devam ettirme süremiz çok azdı. Bunlar belli başlı bir ebeveyn için zorlayıcı olurken, 4 yaşındaki bir çocuk için ne denli boyutta olduğunu siz düşünün.

Şimdilerde ise ne istediğini bilen, ifade edebilen, oyun tercihlerini kurabilen, akranları ile iletişim kurabilen, daha sosyal, aktif, konuşkan, duygu ve düşüncelerini içine atmak yerine sözsel ve beden dili ile ifade edebilen bir kişiliği ön plana çıktı. Önceleri akranları ile aynı ortamda bulunmazken şimdilerde onlarla bir bütünün parçası olmayı başarabiliyor. Biz ebeveynlerine karşı iletişimi güçlü.

Konuşma problemlerimiz ortadan kalktı ki benim en önemli sorunlarım arasında yer alıyordu.

Ne istediğini bilerek kendi varlığının ve isteklerinin bilincinde varlığını kabul ettirmesi , sınırlarını bilmesi , üretkenliği en önemli gelişmeleri arasında. Henüz tam olarak uyumlu olmasa da eskisine oranla ilerleyişini gözle görmek mümkün.

Kurduğumuz oyunlar ile duyusal gelişimi ilerlerken, hayal dünyasından somut bir hale çevirip istekleri doğrultusunda yaratıcılığı gelişerek etkinlikleri ifade edebiliyor. Hangi atık madde ile neler yapabileceğinin farkındalığını kazanması ve deneyimlemesi de ayrı bir olumlama oldu.

Aslında gelişim sürecine daha çok şey yazılabilir lakin şunu bilin ki bu eğitim kapsamında çocuklar daha konsantrasyon sahibi, sabırlı, özgüveni yüksek bir çocukluk döneminin temelini atmış oluyor.

 

Benzer İçerikler

Leave a Comment