Montessori ebeveyni olmak; hem fiziksel hem mental olarak birtakım konuları benimsemeyi ve özen göstermeyi gerektirir. Çocuğunuzun Montessori felsefesi zihniyetiyle büyümesi için evde dikkat edebileceğiniz noktaları listeledik;

Saygı

Yetişkinler kendilerini çocukların yerine koyduğunda; zorla bir yerlere götürülmek, bir alan ya da yatak içerisine hapsedilmek, herhangi bir şey yapabilmek için başkasına ihtiyaç duymak ve muhtaç olmak… Bunlar sevilen şeyler değildir. Çocuklar birer birey oldukları bilinci ile yetiştirilmelidir.

Çocuğunuzun dikkat ve odaklanmasını artırmak, zeka gelişimine destek olmak için kullanabileceğiniz oyuncak ve setleri sizin için listeledik: http://bit.ly/dikkat-ve-zeka

Onlara kendi seçimlerini yapabilmeleri, hayır diyebilmeleri, çabalamaları konularında saygı gösterin. Bu çocuklarda başka insanlara, doğaya ve diğer canlılara karşı da saygı gösterme dürtüsünü aşılar.

Hareket Özgürlüğü

Çocuklara etrafta hareket edebilecekleri alanı ve fırsatı verin. Onları odalara, yataklara, alanlara hapsetmeyin. Çocuklar hareket etmeyi öğrendikçe, çevrelerini özgürce keşfederek öğrenme olanaklarını genişletir.

Seçim Özgürlüğü

Onlara her zaman bir seçenek sunun. Bu, çocuklarla iletişim kurarken, güç mücadelesine girmekten çok daha faydalıdır. Onlara konu bazında iki seçenek sunun. Örneğin akşam yemeğini isterse şimdi yalnız yiyebilir ya da bir saat sonra herkesle beraber yiyebilir, mavi pantolon üzerine yeşil ya da sarı tişört giyebilir.

Bağımsızlık

Çocuklara kendileri yapabilmeleri için fırsat verin. Çocukları tamamen işlerini yapamayan canlılar olarak düşünmeyin, ebeveynlerin yaptığı en büyük hatalardan biri çocuklarının işlerini onların yerine yapmaktır.

İlk zamanlar biraz kirlenecek olsa da kendi yemeklerini yemelerine izin verin, kıyafetlerini kendileri giymeleri için fırsat tanıyın, oyuncaklarını kendi toplamasına teşvik edin.

İletişim

Çocuğunuzla her zaman anlaşılır ve net şekilde konuşun. Çevrenizdeki nesnelerin isimlerini tanıtın, kelime dağarcıklarını geliştirmek için günlük olmayan konulara zaman ayırın. Ayrıca mutlaka çocuğunuzu dinleyin. Çocuklar bu dönemde ebeveynlerini rol model olarak görür, ebeveynlerin anlatma ve dinleme konusundaki tutumu çocuğun gelecek sosyal ilişkilerini yönlendirir. Gün içinde sadece yapıp yapmayacaklarını söylemekten sıyrılıp, günün nasıl geçtiğine dair sohbet edebilirsiniz.

Yargılayarak Değil Model Olarak Öğretim

Çocuğun doğru ya da yanlış bir şey yapıp yapmadığını yargılayarak öğretmeyin. Bir hata yaptıysa, nasıl yapılacağını doğru bir şekilde modelleyin. Bunun dışında büyük bir şey yapmayın, hatalarını dikkatlice fark edin. Yaptığının yanlış olduğunu söylemek zorunda değilsiniz, sadece nasıl yapılması gerektiğini gösterin.

Basit ve Etkinliğe Yönlendirici Oyuncaklar

Çocukları elleriyle bir şey yapmaya teşvik eden, topu bir kutuya düşürecek ya da görevi tamamlamak için blokları dizmesi gereken oyuncaklar alın. Etkinliği tekrarladıkça onlara uzun süre keyif verebilir. Sadece tek bir düğmeye basması gereken ve başka hiçbir şey bırakmayan oyuncaklardan uzak durun. TV dikkatlerini uzun süre tutabilir, ancak etkileşim içermez. Montessori’ye göre elin çalışması çocuğun gelişimi için çok önemlidir. Bu nedenle etkileşime gireceği ve hareket etmesini sağlayacak oyuncaklara yönelebilirsiniz.

Sağduyu

Montessori ilkelerinin çoğu sadece sağduyu ve rasyonel düşünmeyi içerir. Çocuğunuzu iyi gözlemleyin ve doğru olanı yapmak için kendinize güvenin.

Sabır

Montessori felsefesi ile çocuklara öğrettiğiniz şey, uzun vadede size yardımcı olacaktır. Birkaç dakikalık huzur için her gün problemlerle yaşamayın. Bunun yerine, daha uzun zaman alsa da çocuğunuzun kendi yapmasını sağlayın.

Sevgi ve Destek

Bunu yaparsanız, uyguladığınız herhangi bir ebeveynlik stili ile yanlış gidemezsiniz. Asla mükemmel olamayacağını ve hataların büyümenin bir parçası olduğunu hatırlayın, yeterince iyi olacak.

 

 


Blog’a her gün eklenen yeni yazılar ve Montessori etkinlikleri için Abone bölümünden abone olmayı unutmayın. Yeni yazıları mailinizden takip edin…

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.