Montessori Eğitimi Almış Ünlüler

by Montessori Felsefesi

Hayal gücünü gerçeğe dönüştürenlerin listesi… Listemizdeki Montessori eğitimi almış kişiler; Yazarlar, Müzisyenler ve Teknoloji Girişimcilerinden oluşmaktadır. Bu listede duyu organlarını çok iyi kullanan ve çocuk yaşta kurulan hayalleri, gerçeğe dönüştüren isimleri göreceksiniz.

1. Jeff Bezos – Amazon.com’un Kurucusu

2018 yılında Forbes dergisinin yayınladığı “Dünya Milyarderleri” listesinde, sahip olduğu servetiyle ilk sırayı alan kişi Jeff Bezos’tur.

1964 doğumlu olan Bezos, dünyaca ünlü online alışveriş markası olan amazon.com’un kurucusudur.

2. Marc Zuckerberg – Facebook Kurucusu

1984 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde New York eyaletinde dünyaya gelen Marc Elliot Zuckerberg, Facebook’un kurucularından biri, aynı zamanda da başkanı olan başarılı bir girişimcidir.

Bir Montessori okulunda eğitim almış olan Zuckerberg, ilk bilgisayar programını 10 yaşında yazmıştır.

3. Larry Page and Sergey Brin – Google Kurucuları

Kendileri “Google Guys” olarak da anılmaktadır. Çünkü bu ikili; bugün bu konuyu araştırmak için bile kullandığınız, en gelişmiş arama motoru olan Google’ın kurucularıdır.

Stanford Üniversitesi Bilgisayar Bölümü öğrencisi olan ve birbirleriyle ilk kez bu okulda tanışan ikilinin ortak özelliği; küçük yaşlarda, öğrenciyi merkeze alan ve kendi yetenekleri doğrultusunda, öğrenim fırsatı sağlayan Montessori eğitimi almış olmalarıdır.

4. Jimmy Wales – Wikipedia’nın Kurucusu

Dünyanın en geniş internet ansikolpedisi olan www.wikipedia.org sitesinin kurucusu. Wikipedia’daki sayfasında yazanlara göre Wales, çocukken gittiği özel okul için “Montessori eğitiminden etkilenmiş bir eğitim felsefesini benimseyen bir okul” tanımını kullanıyor.

Jimmy Wales buradaki zamanının çoğunu ansiklopedileri karıştırarak geçirdiği belirtiliyor.

5. Katherine Graham – Washington Post’un Sahibi ve Editörü

Kathrine Graham, Washington Post’un kurucusudur. 1998 yılında yazmış olduğu kitabı ile “Biyografi” dalında Pulitzer Ödülünü kazanmıştır.

6. Helen Hunt – Akademi Ödülü Kazanan Aktris

Helen Hunt en iyi kadın oyunca dalında toplam 46 defa ödül almış ve 64 defa aday gösterilmiştir. Emmy, Altın Küre ve Oscar gibi sinema sektörünün en prestijli ödüllerine sahiptir.

7. Beyonce Knowles – 16 Grammy Ödüllü Şarkıcı

Dünyaca ünlü Amerikalı şarkıcı, aynı zamanda başarılı bir şarkı yazarı ve oyuncudur.

1981 yılında Houston’da dünyaya gelen Beyonce’un yetenekleri, devam ettiği Montessori temelli eğitim kurumunda ortaya çıktığı gözlemlenmiş. Henüz 7 yaşında müzikle ilgilenmeye başladığı belirtiliyor.

8. Joshua David Bell – Amerikalı Keman Virtüözü

Kendisi dünyaca ünlü bir keman virtüözü ve aynı zamanda orkestra şefidir. 1967’de dünyaya gelen Joshua David Bell’in annesi terapist, babası ise psikolog ve üniversitede profesördü.

Küçük yaşlarda keman dersi almaya başlayan Bell, aynı zamanda Montessori eğitim anlayışıyla yetiştirilmiş. Bu eğitim anlayışının henüz küçük yaşlarda kendisine, kendi hızında ilerleme ve yeteneklerini ortaya çıkarma şansı vermesinin de sonucu olarak, başarıları ile Grammy ve Pulitzer ödüllerine layık görülmüştür.

9. Anne Frank – Yazar

1929 yılında Almanya’nın Frankfurt şehrinde dünyaya gelen Anne Frank; 2. Dünya savaşının çalkantılı dönemlerinde Yahudi öğrencilerin gittiği bir okul ile eğitimine başlamıştır.

Savaş yıllarının zorlu koşullarında gözlemleyerek becerilerini geliştirmiş ve deneyimlerini özgün bir şekilde günlüğüne aktarmıştır. Bugün 67 dile çevrilen “Anna Frank’ın Hatıra Defteri” ile savaşın korkunç yüzünü anlatan eserin yazarıdır.

9. Dakota Fanning – Aktris

Ünlü bir aktör olan Hannah Dakota Fanning, 1994 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyaya gelmiştir.

İlk olarak “Benim Adım Sam” adlı filmde aldığı rolle sinema dünyasında tanınan Fanning, kısa sürede başarılı bir oyuncu olduğunu tüm dünyaya göstermiştir.

Ünlü aktör, başarısının temelinde çocuk yaşta aldığı Montessori eğitimin kendisine, herkesle aynı hızda değil de, kendi hızı ve yetenekleri doğrultusunda öğrenme imkanı sağladığını vurguladığı belirtiliyor.

10. Gabriel Garcia Marquez – Nobel Ödüllü Yazar

Gabo olarak bilinir ve gerçek adı Gabriel Jose De La Consiliacion Garcia Marquez’dir. Edebiyat dalında Nobel Ödülü sahibi, büyülü gerçekçilik edebi türünün en önemli temsilcisidir. Dünya edebiyatı klasiklerinden olan “Yüzyıllık Yalnızlık” adlı kitap kendisine aittir.

1927’de Kolombiya’da dünyaya gelen ünlü yazar, edebiyat arzusuna çocuk yaşta aldığı Montessori eğitimi ile kapıldığını belirterek “Çocukların dünya güzelliklerine duyarlı olması ve hayatın sırlarıyla ilgili meraklarını uyandırmak için Montessori’den daha iyi bir yöntem olduğuna inanmıyorum.” şeklinde düşüncesini ifade etmiştir.

11. Helen Keller – Lisans Düzeyinde Eğitim Alan İlk Kör ve Sağır Kişi

Siyasi aktivist, yazar ve aynı zamanda öğretim görevlisi olan Helen Keller, 1880 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Alabama’da dünyaya gelmiş. 1,5 yaşında ateşli bir hastalık geçirerek görme, işitme ve dolayısıyla konuşma kabiliyetini kaybetmiş. 8 yaşından itibaren Montessori eğitimine tabi tutulup özel olarak ilgilenilmiş ve sonucunda okuma, yazma ve konuşmayı öğrenmiş. Bununla da kalmayıp eğitimine devam ederek 1904 yılında üniversiteden mezun olarak, lisans düzeyinde eğitim alan ilk kör ve sağır kişi oldu.

13. Alan Rickmen – Aktör

1946’da İngiltere’nin başkenti Londra’da dünyaya gelen Alan Sidney Patrick Rickmen; iyi bir sahne oyuncusu, tiyatro yönetmeni ve film oyuncusudur. Harry Potter serisindeki rolü ”Profesör Severus Snape” karakteri ile ünü daha da yayılan Alan Rickmen’ın özgün, başarılı ve kendine güvenen karakterinin oluşumunda bu eğitim anlayışının da payı olduğu söyleniyor.

14. Yo Yo Ma – Müzisyen ve Yazar

1955’te Paris’te dünyaya gelen Yo Yo Ma dünyaca ünlü bir çellisttir. Çin’li bir ailenin çocuğudur. Babası besteci olduğundan ve müzikle ilgilendiğinden Yo Yo Ma’nın daha küçük yaşlarda müziğe olan ilgisini keşfeder ve ona özel bir çello yaptırır.

15. Stephen Curry – Basketbol Oyuncusu

“Montessori, bugün olduğum kişi olmamı sağladı.” Stephen Curry, NBA Şampiyonu.

 

Ve dahası..

12. Friedensreich Hundertwasser – Avusturyalı ressam ve mimar
13. Taylor Swift – Grammy ödüllü şarkıcı
14. Melissa and Sarah Gilbert – Aktörler
15. Julia Child – Ünlü şef ve Yazar
16. Sean ‘P.Diddy Combs – Müzisyen, Prodüktör ve İş adamı
17. Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis – First lady ve editör
18. Steve Wozniak – Apple’ın kurucu ortağı
19. Henry Ford – İlk arabayı üreten kişi
20. David Blaine – Ünlü sihirbaz
21. Lea Salonga – Aktrist ve Müzisyen
22. Will wright – The Sims oyununun tasarımcısı
23. Berry Brazelton – Başarılı bir Pediarist ve Yazar
24. Stephen J. Cannel – TV yazar, prodüktör ve yönetmen
25. George Clooney – ABD’li yapımcı, yönetmen ve aktör

 


Blog’a her gün eklenen yeni yazılar ve Montessori etkinlikleri için Abone bölümünden abone olmayı unutmayın. Yeni yazıları mailinizden takip edin…

Benzer İçerikler

Leave a Comment