Montessori Eğitimi ile İlgili Kitaplar

by Montessori Felsefesi

Günümüzden yaklaşık 100 yıl önce Maria Montessori yeni bir pedagojik yaklaşım geliştirdi. Montessori’nin adıyla günümüze kadar gelen bu yaklaşım, okul öncesi, ilköğretim ve lise eğitimine adapte edildi. Ülkemizde ise okul öncesi eğitiminde kullanılmaktadır. Montessori felsefesi sadece okul öncesi kurumlarda değil, çocuklarınız için evde de uygulayabileceğiniz, anlaması ve uygulaması kolay olan ve çocuk gelişiminde çok önemli pozitif katkılar yapan bir yaklaşımdır.

Montessori eğitimi ile ilgili sitemizde birçok yazı yayınladık. Daha fazla bilgi almak için kitaplara başvurabilirsiniz. Montessori eğitimi üzerine yazılan çok fazla kitap var ve yeni başlayacak olanlar için nereden başlamak gerektiğini belirlemek zor olabilir. İşinizi kolaylaştırmak için faydalı kaynaklardan bir liste hazırladık.

 

Emici Zihin

Emici Zihin

Yazar: Maria Montessori

Önereceğimiz ilk kitap, elbette bu yaklaşıma ismini veren, Maria Montessori’nin yaklaşımını anlattığı “Emici Zihin” adlı kitap. Bu kitapta anlattığı methodu bugün hala kullanılmaktadır. Montessori yaklaşımı üzerine okuma yapmak isteyenler için iyi bir başlangıç kitabı olacaktır. Okuduktan sonra başucu kitabı olarak saklayacaklarınızdan.

 

Montessori Yöntemiyle Harika Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Harika Cocuk

Yazar: Tim Seldin

Çeviren: Tuğba Işık Ercan

Bu kitapta çocuğunuzun gelişimi için Montessori felsefesiyle hazırlanmış oyunlar, etkinlikler ve fikirler bulunmaktadır. Emici Zihin kitabında öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dökebilmeniz için harika bir yol gösterici kitaptır.  Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz yöntemlerle, çocuğunuzun bilişsel, fiziksel ve sosyal gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

 

Doğumdan İtibaren Montessori

Dogumdan Itibaren

Yazar: Lynn Lillard Jessen & Paula Polk Lillard

Çeviren: Aslıhan Kuzucan

Jessen ve Lillard’ın hazırladığı bu kitapla, Montessori felsefesi ve uygulamaları hakkında aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz, çünkü bu kitap çocuklarınızın doğumdan itibaren Montessori yaklaşımından nasıl faydalanabileceğini anlatıyor.

 

İlk ve Ortaokulda Montessori Eğitimi

Ilk Ortaokulda

Doğumdan Erişkinliğe Uzanan Kapsayıcı Bir Eğitim Yaklaşımı

Yazar: Polk Lillard 

Ülkemizde Montessori yaklaşımının ilk ve ortaöğretimde uygulamaları yaygın değil. Yine de bu konuda bilgi almak istiyorsanız, başvurabileceğiniz değerli bir kitap var. “İlk ve Ortaokulda Montessori Eğitimi” adlı bu kitapta uygulamalar ve geleneksel eğitim sistemine göre Montessori felsefesinin avantajları detaylı bir şekilde anlatılıyor.

 

Montessori Yöntemiyle Çocuk Eğitimi

Cocuk Egitimi

Yazar: Eriman Topbaş

Eğer ülkemizdeki yazarlardan Montessori felsefesini okumak istiyorsanız, akademisyen Eriman Topbaş’ın Montessori Yöntemiyle Çocuk Eğitimi kitabı başvuracağınız ilk kitap olabilir.

 

Montessori Çılgınlığı

Montessori Cilginligi

Yazar: Trevor Eissler

Çeviren: Raife Cebeci 

Montessori Çılgınlığı adlı kitabında Trevor Eissler, varolan eğitim sistemini sorguluyor ve Montessori yönteminin neden daha doğru bir yöntem olduğunu verilere dayalı olarak açıklıyor.

 

Montessori yaklaşımı ortaya çıktığı günden bu güne üzerine çokça çalışma yapılmış ve yapılan uygulamalar da etkililiğini açıkça ortaya koymuştur. Bu nedenle Montessori yaklaşımı üzerine akademik olan ya da olmayan bir çok kitap mevcut. Dilimize çevrilen kitaplar arasından sizlere başlangıç için seçtiklerimizi yukarıda sıraladık. Veriye dayalı, detaylı bilgiler için bu kitapları okuduktan sonra, akademik kitaplara da göz atabilirsiniz.

 

 


Blog’a her gün eklenen yeni yazılar ve Montessori etkinlikleri için abone olmayı unutmayın. Yeni yazıları mailinizden takip edin…

Benzer İçerikler

Leave a Comment