Montessori Eğitimi İstanbul

by Montessori Felsefesi

Türkiye’de Montessori anaokulları en fazla İstanbul’da bulunuyor. Montessori eğitimi, İstanbul’da bu nedenle daha yaygın ve ülke geneline oranla daha çok biliniyor.

Montessori anaokulları son dönemde daha fazla tercih ediliyor. 20.Ulusal Eğitim Bilimleri Kurultayı’nda Montessori Sisteminin Türkiye’nin Okul Öncesi Eğitim Sistemiyle Karşılaştırılması konusuyla Abdullah Durakoğlu şunları belirtmiştir: “Türkiye’nin okul öncesi eğitim sistemi, genel okul sistemin bir parçasıdır. Oysa Montessori sisteminin uygulandığı okul öncesi eğitim kurumları, çocukların yaşam boyu yararlanabileceği özgürlük ve bağımsızlık niteliklerini kazandırmaya yönelik kurumlar olarak düzenlenmişlerdir. Zira bu nedenle Montessori sisteminin uygulandığı kurumlar okul adıyla değil de (anaokulu) “çocuklar evi” (casa dei bambini) olarak adlandırılmıştır. Bu bağlamda Türkiye’nin okul öncesi eğitim sisteminin Montessori sisteminden en büyük farklılığı, birincisinin çocukları ilköğretime, ikincisinin ise hayata hazırlamayı amaçlamaları olarak ifade edilebilir.”

Ebeveynler için anaokulu arayışı devam ederken, Montessori eğitmenliği de bir iş birimi olarak öne çıkıyor. Online ve offline olarak farklı eğitimler ile Montessori eğitmenlik sertifikası almak mümkün.