Montessori Eğitimi Kademeleri

by Montessori Felsefesi

Montessori eğitimi doğumdan itibaren başlar, çocuğun yaşına göre dönemlere ayrılarak uygulanır. Bu sistem ilk uygulanmaya başladığında okul öncesi eğitimi olarak kurgulanmış, ancak sonrasında lise eğitimini de içine alacak şekilde genişlemiştir. Globalde bu şekilde okullar olmasına rağmen, Türkiye’de sadece okul öncesini kapsayan Montessori anaokulları bulunmaktadır.

Montessori eğitim kademeleri şu şekilde ayrışır;

0-6 yaş: Okul öncesi dönemdir. Bu dönemde çocuğun iki temel ihtiyacı üzerine yoğunlaşılır. İlk ihtiyaç ebeveyni ile arasındaki bağdır. Diğeri ise kişilik ve bağımsızlık duygularının gelişimidir. 0-6 yaş dönemi, kendi içerisinde de ikiye ayrılır.

.        0-3 yaş: 0-14 ay infant yani bebeklik dönemi, 14-36 ay ise toddler yani yürüme sonrası dönem olarak ayrılır. Montessori eğitimi bu evrede evde uygulanır. Evde uygulanan Montessori eğitimi, uygun çevrenin hazırlanması ile sürdürülür, çocuğun anaokuluna hazırlıklı ve rahat başlamasını sağlar. Hazırlanan çevre; hareket, yemek yeme, uyuma, fiziksel bakım ve açık hava olarak alanlara ayrılır. Çocuklar, kendiliğinden etkinliğe teşvik edilir. Kendi özbakımlarını gerçekleştirir, etkinliklerini sürdürür, keşiflerine devam eder.

.        3-6 yaş: Çocuğun anaokuluna başladığı dönemdir. Bu dönemde sosyal çevre ile Montessori eğitimi devam eder. Çocukların çeşitli yaşlarla gruplaşmaları bu dönemde gerçekleşir. Montessori sınıflarında farklı yaştaki çocuklar bir arada bulunur. Küçük çocuklar büyüklerden sonraki aktiviteleri nasıl yapacaklarını görürken, büyük çocuklar ise küçük çocuklara karşı saygı ve sevgiyi öğrenir. Çocuklar kendi etkinliklerini açık raflardan seçerler ve farklı alanlarda etkinliklerini gerçekleştirirler.

6-12 yaş: İlkokul dönemidir.

12-18 yaş: Ortaokul ve lise dönemini kapsar.

 

Görsel kaynak: https://montessorirocks.org/what-to-look-for-in-a-montessori-school/

 

 


Blog’a her gün eklenen yeni yazılar ve Montessori etkinlikleri için Abone bölümünden abone olmayı unutmayın. Yeni yazıları mailinizden takip edin…

Benzer İçerikler

Leave a Comment