Montessori Eğitimi Muğla

by Montessori Felsefesi

Montessori eğitimi, çocukların kendi sorumluluklarını alabilen, taşıdıkları potansiyeli maksimum düzeyde gerçekleştirmelerini sağlayacak, özgüvenli ve dünyaya faydalı bireyler olmaları için Maria Montessori tarafından oluşturulmuş eğitim modelidir; doğumla başlayan bir süreçtir.

Montessori eğitimi, Muğla’da giderek yaygınlaşmaya başladı. Türkiye ülke geneline oranla Muğla bu eğitim felsefesine yönelik iyi oranda yatırım yapılan şehirlerden biri. Çocukların gelişimi açısından Montessori anaokulları son dönemde tercih ediliyor.  Yurt dışında popüler olan bu eğitim sistemi, ülkemizde giderek daha çok tercih edilmeye başladı. 20.Ulusal Eğitim Bilimleri Kurultayı’nda Montessori Sisteminin Türkiye’nin Okul Öncesi Eğitim Sistemiyle Karşılaştırılması konusuyla Abdullah Durakoğlu şunları belirtmiştir: “Türkiye’nin okul öncesi eğitim sistemi, genel okul sistemin bir parçasıdır. Oysa Montessori sisteminin uygulandığı okul öncesi eğitim kurumları, çocukların yaşam boyu yararlanabileceği özgürlük ve bağımsızlık niteliklerini kazandırmaya yönelik kurumlar olarak düzenlenmişlerdir. Zira bu nedenle Montessori sisteminin uygulandığı kurumlar okul adıyla değil de (anaokulu) “çocuklar evi” (casa dei bambini) olarak adlandırılmıştır. Dolayısıyla, Türkiye’nin okul öncesi eğitim sisteminin Montessori sisteminden en büyük farklılığı, birincisinin çocukları ilköğretime, ikincisinin ise hayata hazırlamayı amaçlamaları olarak ifade edilebilir.”

Aileler çocukları için anaokulu ararken, incelemeleri gereken önemli noktalardan birisi de Montessori eğitimi hakkında bilgi sahibi uzmanlardır. Çocukların gelişimine doğrudan katkısı bulunan bu eğitim sistemini bilen eğitmenler ailelere çocuklarının gelişimi konusunda çok yardımcı olacaktır.

Bu doğrultuda, yurt dışı örnekleri incelenebilir. Dünya üzerinde pek çok önemli teknolojiler üretmiş bilim insanları, başkanlar, yazarlar, sporcular Montessori eğitimini çocuk yaşta almış, bu eğitimleri hayatları boyunca kullanmaya devam etmişlerdir. Eğitimin temel yaklaşımı çocuklara erken yaşta mental olarak geliştirmesi olarak değinebiliriz. Küçük yaşta mental olgunluk aşamasını oturtmuş bireyler, sorumluluk bilinci yüksek, hedeflerini planlayabilen ve bunlara çözüm üretebilen bir çizgide gelişimlerini ömür boyu sürdürebilirler.

Montessori eğitimi Muğla, çocuklarına özel okul bulabileceğiniz yerlerden birileridir. Ege bölgesinin en güzel şehirlerinden olan Muğla’da çevreye ilgi duyan çocuklar yetiştirmek istiyorsanız okul öncesi eğitim olarak Montessori eğitimi tercih edebilirsiniz. Ya da bu eğitimi internetten edinebileceğiniz bilgiler ve okuyacağınız kitaplar ile kendiniz benimseyip hem çocuklarınız hem de torunlarınız için eğitimde örnek teşkil edebilecek bireyler olabilirsiniz.