Montessori Eğitimi Nedir?

by Montessori Felsefesi

Montessori eğitimi, çocuğun mümkün olan en iyi şekilde gelişmesini ve nihayetinde bu gelişimin onu yaşamın birçok zengin deneyimine hazırlamasını amaçlar. Tıp, psikoloji ve antropoloji alanında eğitim alan Dr. Maria Montessori çocukların gerçek gözlemlerine dayanan eğitim felsefesi olarak bu eğitim metodunu geliştirdi.

Çocuklar, yaşamın erken dönemlerinde hassas gelişim dönemlerinden geçer. Montessori eğitimi, çocuğun doğum zamanı ile 6 yaş arasındaki zihin ve öğrenme sürecini “emici zihin” olarak tanımlar. Bu aşamada, bir çocuğun bilinçli bir çaba göstermeden, etrafındaki dünyadan öğrenme ve özümseme konusunda inanılmaz bir yeteneği vardır. Bu süre zarfında, çocuklar belirli dış uyaranlara özellikle duyarlıdır. Montessori rehberleri (öğretmenler ya da ebeveynler), zekayı teşvik etmek için özel olarak tasarlanan materyaller ve etkinlikler ile bu algısal aşamalardan faydalanır.

Dikkatini belirli bir kaliteye odaklaması için cesaretlendirilen çocuk, güzellik ve düzenin vurgulandığı ve takdir edildiği bir ortamda, kendi optimum seviyelerinde çalışır. Çocuğa kendi seçimlerini yapma özgürlüğü (sınırlar içinde) verildiğinden kendiliğinden bir “iş” aşkı ortaya çıkar.

Montessori Okulları

Montessori okullarında öğretmenler, sınıfta her zaman yardım etmeye ve yönlendirmeye hazır olan eğitim kolaylaştırıcı olarak hareket ederler. Amaçları, çocuğun kendi kendine öğrenme ve bağımsız olma arzusuna müdahale etmeden, çocuğun öğrenme istekliliğini teşvik etmek ve ona rehberlik etmektir. Her çocuk kendi bireysel etkinlik döngüsü boyunca çalışır ve kendi benzersiz ihtiyaçlarına ve yeteneklerine göre gerçekten anlamayı öğrenir.

Bir Montessori sınıfındaki her şeyin kendine özgü bir kullanımı veya amacı vardır. Hazırlanan ortamda çocuğun göremediği veya dokunamadığı hiçbir şey yoktur. Tüm mobilya ve ekipmanlar çocuğun büyüklüğüne göre küçültülür ve kolayca ulaşılabilir bir yerdedir.

Kaliteli bir Montessori sınıfı, neşe ve saygının bol olduğu, yoğun ve üretken bir atmosfere sahiptir. Böyle zengin bir ortamda, özgürlük, sorumluluk, sosyal ve entelektüel gelişim kendiliğinden oluşur.

 

Görsel kaynak: https://amshq.org/Montessori-Education/History-of-Montessori-Education/Early-History-of-Montessori


Blog’a her gün eklenen yeni yazılar ve Montessori etkinlikleri için Abone bölümünden abone olmayı unutmayın. Yeni yazıları mailinizden takip edin…

Benzer İçerikler

Leave a Comment