Montessori Eğitimi ve Emici Zihin

by Montessori Felsefesi

Montessori eğitiminde çocuk nerede doğarsa doğsun, hangi kültürde olursa olsun Maria Montessori’ye göre doğuştan “emici zihin” yeteneğine sahip olur. Montessori kavramları içerisinde önemli bir yeri olan bu kavramda çocuk doğumundan 6 yaşına kadar bu öğrenme sürecindedir.

Dgdfggdfg

Çocuk, Bilinmeyenden Bilinene Doğru Bir Yolu Aşar

Dr. Maria Montessori’nin felsefesine göre çocuk çevresindeki insanlar onun bilmediği bir dili konuşurken yaklaşık 1 yıl boyunca bazen sessiz, sedasız bazen ise o dilden birkaç kelime ile o dilin gramerini, telaffuzunu öğrenmeye zihinlerine almaya başlarlar. Dünya üzerinde hiçbir yetişkin böyle bir yetiye sahip değilken, 2 yaşını geçkin tüm çocuklar bu işin ustalıkla üstesinden gelmektedir. Emici zihin döneminde ülkesinin kültürünün tümüyle emmekle kalmayıp aynı zamanda sindirerek, zaman, mekan ile bütün özelliklerini kendi özünde yaratacaktır. Bu yeteneğe sahip her çocuk, “emici zihin” döneminde olabildiğince zihinsel faaliyet artacaktır.

Montessori eğitim ilkeleri bu dönemin ne kadar önemli olduğunu bilerek hareket eder ve asla bir zihinsel faaliyet için çocuğu zorlamaz. Ona bilinmeyen dünyanın anahtarını vererek, dünyayı keşfedebilmesi, kendine özgü yetenekleri sergilemesini bekler. Bu yeteneklerin sergilenmesi ise yalnızca duygusal gereçlerle mümkün olacaktır. Gereçlerinde katkısıyla kendini özgü yetenekleri keşfederek doğal bir ihtiyaç olan iç disiplini kendi kendine oluşturacaktır.

Dfdfhfhhf

Montessoride Emici Zihin, İç Disiplini Oluşturur

Yetişkin zihni ile asla karıştırılmaması gereken çocuk zihni, her şeyi yaşayarak öğrenir. Zeka yoluyla öğrenen yetişkinlerin aksine, çocuklar montessorininde yardımıyla deneyerek edindiği intibalar sonucunda kendi iç disiplinini oluşturacaktır. Bu süreçte eşsiz olmasıyla birlikte aynı zaman da geçicidir. Örneğin çocuk yaşadığı kültürde konuşulan dili tüm gözlemlerine, duygusal gereçler eşliğiyle öğrenir ve bu süreci tamamlar. Doğal ve iç disiplinle çevresindeki konuşulanları öğrenen çocuk aslında çevresindeki, dünyasındaki ihtiyacı olduğu diğer bilgileri de doğal olarak herhangi bir zorlama olmadan öğrenecektir. Zorlamadan ve tamamen doğal bir süreç ile sağlanan öğrenme biçimi, çocuğa keyif veren bir faaliyet olacaktır. Tabiri caizse emici zihinde çocuk kendini inşa edecek ve 3 yaşına gelene kadar bunu bilinçsiz olarak yapacaktır.

Rhrthtryrt

Çocuk Çevresindekileri Alır, Gözlemler ve Tekrarlar

Asla planlı, programlı olmayan emici zihin döneminde özellikle 3-6 yaşta bilinçli halen gelen zihin kamera gibi fotoğraflar çekecektir. 0-6 yaş arası edinilen öğrenim çok önemlidir. Çocuğa sunulan duygusal gereçler ne ise onu alır ve ileriki dönemde devam ettirir. Emici zihinde sunulan düzensizlikte, düzende onu etkileyecek gelecek kavramları arasında yerini alacaktır. Bu süreçte ebeveynlere düşen çocuk doğasını korumak, gelişimini desteklemektir. Öncesinde engellerden tamamen arınmış çevre hazırlanmalıdır. Böyle bir çevrede çocuk eğilimlerini ortaya koyabilir, bağımsızlığını, özgürlüğünü elde eder ve kişiliği de doğasına uygun olarak gelişir. Çocuk çevresiyle anlamaya başlar artık emici zihin dönemi yavaş yavaş embriyoya dönüşecektir.

Blog’a her gün eklenen yeni yazılar ve Montessori etkinlikleri için Abone bölümünden abone olmayı unutmayın. Yeni yazıları mailinizden takip edin…

Benzer İçerikler

Leave a Comment