Montessori Eğitiminin Özellikleri

by Montessori Felsefesi

Maria Montessori, eğitim biçimi olarak çocukları ruh, akıl ve fizik olarak tümden değerlendiren bir sistemi desteklemiştir. Bu sistem akıl, duygu, hayal gücü, saygı, özfarkındalık, yaratıcılık gibi insan özelliklerine önem verir. Montessori eğitimi amacı, çocuğa yaşamının tüm alanlarında potansiyeline ulaşması için yardımcı olmaktır.

Montessori eğitimi evrenseldir. Montessori okulları büyük ölçüde uluslararası okullardır, bilinçli olarak global bir bakış açısını destekler.

Hayat için eğitim sunar. Eğitim hayatına giren birey toplum hayatından kopmamalıdır. Montessori eğitimi, okulu, evi, toplumu harmanlar, çocuğun sosyal bir varlık olarak yetişmesine yardımcı olur.

Montessori Eğitimi barış eğitimini destekler. Çocuğun eğitiminin başlangıcında dünya barışı vizyonunu katar.

Ahlak eğitimini destekler. Çocuklar, insanlığa saygı duyarak yetişirse, zarar veren yapılara karşı durur, iyiliği teşvik eder.

Karakter eğitimine önem verir. Kişisel alıştırmalar ve deneyimler aracılığıyla yaşam boyu keşfi destekler. Çocuklar, kendilerine ve çevrelerine bakmayı, yemek ve temizlik yapmayı, zarafeti, kibarlığı, saygı ve yardımseverliği, toplumsal sosyal özellikleri öğrenirler.

Ruhsal eğitime değinir. İnsan ruhunun ortaya çıkması hakkında belirli fikirleri temel alan görüşleri kapsar. İnsan varlığında ruhsal bir boyut olduğuna inanır.

 


Blog’a her gün eklenen yeni yazılar ve Montessori etkinlikleri için Abone bölümünden abone olmayı unutmayın. Yeni yazıları mailinizden takip edin…

Benzer İçerikler

Leave a Comment