Maria Montessori’ye göre çocuklar bilgileri doğrudan zihinleriyle değil duyuları aracılığıyla kazanırlar. Bu doğrultuda Montessori etkinlikleri arasında duyusal aktiviteler önemli yer tutar, duyusal şişeler ise oldukça faydalanılan bir etkinliktir.

Etkinlik Ne Kazandırır?

Duyusal becerileri geliştirir. Hazırlanan duyusal şişe türüne göre, görsel, işitsel, dokunsal duyularında gelişme sağlar.
Şişeleri kavrama sırasında ince motor gelişimini destekler.

Kaç Yaş için Uygundur?

Bebeklerde kavrama yetisi ile birlikte 3 ay ve sonrasında yapılabilir.

Çocuğunuzun dikkat ve odaklanmasını artırmak, zeka gelişimine destek olmak için kullanabileceğiniz oyuncak ve setleri sizin için listeledik: http://bit.ly/dikkat-ve-zeka

Nasıl Hazırlanır?

- Hazırlanacak şeffaf renkteki şişeler seçilerek temizlenir.
- İçerisine farklı duyuları geliştirecek materyaller eklenir. Bunlar görsel zenginlik sağlayan renkli malzemeler, işitsel duyuları geliştirmek için ses çıkartan malzemeler olarak farklı farklı ayrıştırılır.
- Boncuklar, ponponlar, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller, renkli kumaşlar, simli ya da renkli sular malzeme olarak kullanılabilir.
- Oturabilen çocuklar için bir sepet içerisinde ayrı ayrı incelemeleri için sunulabilir.
- Henüz oturamayan çocuklar için ise bir ip ya da kurdelaya asılarak yattıkları yerden uzanmaları ve tutmaları için kullanılabilir.

 


Blog’a her gün eklenen yeni yazılar ve Montessori etkinlikleri için Abone bölümünden abone olmayı unutmayın. Yeni yazıları mailinizden takip edin…

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.