Montessori Etkinlikleri İstanbul

by Montessori Felsefesi

Montessori etkinlikleri İstanbul ve çevresinde bulunan okul öncesi eğitim kurumlarının daha fazla olması nedeniyle oldukça ilgi görüyor. Montessori eğitim metodu, Maria Montessori’nin bir çocuğu birey gibi yetiştirme yaklaşımı odağıyla oluşturulan, eğitim ve davranış faaliyetlerinin bütünüdür. Eğitim kapsamında oluşturulan Montessori etkinlikleri, özel materyaller kullanılarak, temel derslere başlangıç olarak, matematiksel düşünmeyi geliştiren, coğrafyayı duyuları aracılığı öğreten benzeri metotlardan oluşmaktadır.

Ebeveynler evde kendileri çocukları için etkinlikler hazırlarken, çeşitli Montessori kurumları da etkinlikler düzenlemektedir. Ebeveyn ile ve ebeveynsiz olarak katılım bulunan atölyeler, tam ve yarı zamanlı sınıflar bulunmaktadır. Önemli olan Montessori eğitim metodunun mantığını kavramak ve çocuğun tüm yaşamı üzerinde bunu uygulayabilmektedir. Montessori eğitim metodu haftada bir ya da birkaç etkinlik saati ile uygulanabilecek bir sistem değildir. Zihniyet olarak çocuğun bir birey olduğu kabul edilmeli ve ona karşı tüm davranış ve iletişim setleri bu doğrultuda düzenlenmelidir.

 

Evde Montessori Etkinlikleri Nasıl Hazırlanır?

Montessori metodunda çocuk birey olarak kabul edilir. Etkinliklerde bu doğrultuda geliştirir. Montessori annesi olmak isteyen eğitmen ve ebeveynlerin aklından çıkarmaması gereken söz “kendim yapmama yardım et”tir. Bu yaklaşım doğrultusunda çocukların kendi işini kendileri yapabilecek şekilde yetişmesi, yorum yeteneğini geliştirebilmesini sağlar.

5 farklı kategoride etkinlikler, çocukların yeteneklerini spesifik olarak keşfetmek ve geliştirmek için ayrıştırılmıştır.

• Günlük yaşam etkinlikleri
• Duyusal etkinlikler
• Matematik etkinlikleri
• Dil eğitim etkinlikleri
• Kozmik eğitim etkinlikleri (Kültür etkinlikleri)

Montessori Etkinlikleri için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.