Montessori Etkinlikleri Neden Önemlidir?

by Montessori Felsefesi

Her çocuğun özel ve değerli olduğunu, tam da bu doğrultuda ilk 6 yaşa kadar verilen eğitimlerin çocuğun geleceği açısından ne denli etkili olduğunu her fırsatta vurguluyoruz. Bu yaşlardaki çocukların beyinlerinin, etrafındakileri süzmekte olağanüstü duyarlılıkları vardır. Her ebeveyn çocuğunun en iyi okullarda okumasını, en iyi eğitimleri almasını, özel dersler eşliğinde kendini geliştirmesini ister. Ancak unutulmaması gereken en önemli konu, eğitimin ne şekilde doğru ve ne kadar erken yaşta hangi yetkinlikle verildiğidir.

Peki, Montessori eğitim ve etkinlikleri neden bu kadar önem taşır? Montessori etkinliklerini 5 ana başlık altında inceleyebiliriz;

Günlük Yaşam Etkinlikleri: Bu eğitim etkinliği kapsamında çocuk, kendi işini yapmayı ve özgürleşmeyi öğrenir. Diğer bir deyişle, günlük hayat içinde hepimizin kullanmış olduğu materyaller çocuklar tarafından ilgi çekici bulunur ve bu nesneleri keşfetmek için büyük bir istek duyarlar. Eğitim kapsamında bu materyalleri tanıyan çocukların bilek ve parmak kasları geliştiği gibi ellerin aktif olarak kullanılmasıyla zekanın geliştiği yapılan bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır. Bu eğitim ile çocuk sabırlı olmayı ve odaklanarak çalışmayı öğrenir, zaman içinde de bu özelliğini geliştirir.

Duyu Etkinlikleri: Montessori eğitiminin belki de yapı taşı olarak kabul edilen en önemli etkiliğidir duyu etkinlikleri. Bu eğitim ile çocuğun duyusal ve zihinsel gelişimi sağlanır. Duyu etkinlikleri geliştirmek için eğitim içerisinde, görmeye, tat almaya, hissetmeye, duymaya yönelik materyaller kullanılarak çocuğun 5 duyu organının harekete geçirecek etkinlikler düzenlenir. Her bir duyu için farklı etkinlikler hazırlanarak çocuğun her bir duyu organını keşfedip zihinsel algısı geliştirilmeye çalışılır.

Matematik Etkinlikleri: Birçok kişinin korkulu rüyası olan matematik, Montessori eğitimi ve matematik etkinliği sayesinde çocuklar için yaşamın bir parçası olarak kabul görüyor. Matematiği somut materyaller ile çocuğa öğretmeyi hedefleyen eğitimde, ezberleyerek öğrenme yerini kavrayarak öğrenmeye bırakıyor. Somut materyaller çocuğun dört işlemi öğrenmesi ve öğrenimin kalıcı olması sağlanır.

Dil Etkinlikleri: Matematik etkinliğinde olduğu gibi dil etkinliklerinde de, somut metaryaller ile kabartma harfler, görsel okuma kartları, hareketli alfabe ile eğitimin zihinsel algıyı geliştirmesi sağlanır. Montessori eğitim materyalleri kullanarak erken yaşta eğitim gören çocuklarda dil gelişiminde yüksek oranda gelişim gözlenir.

Kozmik – Kültür Etkinlikleri: Bu eğitimin amacı doğayı öğretmenin yanında doğaya sevgi ve saygı kazandırılmasıdır. Doğanın önemini öğreten Kozmik eğitim ile çocukların doğayı sevmeleri hedeflenir. Böylece eğitim, çocukların kendilerini bir yere (evren, doğa, ev)  ait hissetmelerine yardımcı olmaya çalışır. Evren, galaksiler, gezegenler, canlı türleri, hayvan, bitki ve insanı ele alan eğitim bu kavramlar arasındaki bağlantıyı gösterir. Eğitim sonunda ise çocuklar doğadaki tüm varlıklara sevgi duygusunu, başkalarının duygu ve düşüncelerine saygı duygusunu geliştirir.

Tüm maddelerin ortak bir özelliği var; çocuğu küçük yaşta birey olarak kabul etmek ve bilinçli bir birey olarak da toplum içinde özgüvenli şekilde yer almasını sağlamak. Çok basit örneklerle anlatmak gerekirse; hepiniz evinizde çocuğunuz eline makas aldığında tedirgin oluyorsunuz değil mi? Montessori eğitim etkinliği alan bir çocuk, makası nasıl kullanması gerektiğini bildiğinden makası aldığı tedirgin olmayacak tam aksine makasla ne yapacak diye çocuğunuzu merakla izliyor olacaksınız. Hatırlayın, sizin de çocuğunuz oyuncaklarıyla oynamak yerine, çekmeceleri karıştırıp eşyaları en basiti bir mandalı diye merak edip incelemedi mi ya da bir mikser aparatını? Çocuklardaki günlük hayatta kullanılan eşyaları keşfetme arzusu, daha eşyaları tanımadan var olan bir içsel özellik. Bu özellikleri yetkin kullanarak çocuğu hayata hazırlamak da Montessori eğitiminin amacı.

Çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel olarak kendini tanıması, ona ömrü boyunca verilebilecek en büyük hediye olacaktır.

 

Yazı görsel kaynağı: https://www.pinayhomeschooler.com

 


Blog’a her gün eklenen yeni yazılar ve Montessori etkinlikleri için Abone bölümünden abone olmayı unutmayın. Yeni yazıları mailinizden takip edin…

Benzer İçerikler

Leave a Comment