Montessori Materyalleri – Karar Kutusu

by Montessori Felsefesi

Karar kutusu, Montessori eğitim felsefesi ile bütünleşmiş, en çok bilinen Montessori materyalleri arasındadır. Karar kutusu Montessori materyallerinin ortak özelliği olan ahşaptan yapılmıştır. Meteryal ahşap, üstte deliği olan ve ön tarafta topun çıkabileceği açıklık bulunan bir kutu, kutu ile bütünleşik ahşap bir tepsi ve ahşap bir toptan oluşmaktadır.

Hangi Kazanımları Sağlar?

Karar kutusu, çocuğun el, bilek ve parmak kontrolünü geliştirmesine yardımcı olur. Çocuk hassas el hareketlerini uygulayabilir.

Çocuk, Montessori Karar kutusunu tekrar tekrar kullanarak kendi başına bir hedefe ulaştığında başarılı olmanın nasıl bir his olduğunu algılar.

Montessori Karar kutusu ile çocuk nesnenin sürekliliğini algılayacaktır. Doğumdan itibaren bebeklerde süreklilik gelişimi aşama kaydeder. Bebekler görüş açılarından alınan bir nesnenin ilk önce yok olduğunu algılarken, daha sonra bir ucu görünen nesneyi bulabilme ve sonrasında da görüş açısından alınan nesnenin farklı bir yerde olduğunu algılama aşamalarını geçirirler.

Çocuk topun geçebileceği açıklıktan daha sonra başka nesnelerin geçip geçemeyeceğini merak etmeye başlayacak ve kendi başına denemeler yapıp büyük nesne ve küçük nesne algısını geliştirmeye başlayacaktır.

Nasıl Sunulur?

Oyun alanı olarak bir oyun halısı veya masa kullanılabilirsiniz. Üzerine Karar kutusunu yerleştirin.

İlk olarak siz Karar kutusunda olan küçük topu deliğe düşürün. Top kutudan yuvarlanacak ve çocuk topun kaybolmadığını görecektir.

Topu tepsiden çıkartarak çocuğun aynı aktiviteyi yapmasını sağlayabilirsiniz. Çocuk karar kutusu ile aktivite yaparken el, bilek ve parmak kontrolünü sağlayacak, topu küçük deliğe düşürdükten sonra beyne yollanan sinyaller ile topun kaybolmadığını görecek ve nesnenin kalıcılığını algılayacaktır.

 

Görsel kaynak


Blog’a her gün eklenen yeni yazılar ve Montessori etkinlikleri için Abone bölümünden abone olmayı unutmayın. Yeni yazıları mailinizden takip edin…

Benzer İçerikler

Leave a Comment