Montessori Materyalleri – Renk Tabletleri

by Montessori Felsefesi

Renk Tabletleri Montessori materyali 63 tane tabletten oluşur. Her tablet 9 rengin yani kırmızı, mavi, sarı, yeşil, mor, turuncu, kahverengi, pembe ve grinin tonlarından meydana gelmiştir. 63 tablet ahşap bir kutu içinde sunulmaktadır. Tabletlerin hepsi aynı şekil ve ebatta yapılmıştır. 

Hangi Kazanımları Sağlar?

Montessori renk tabletleri materyali renkleri çocuğa öğretmek, çevresindeki renkleri fark edebilmesi ve bilinçli olarak gözlemleyebilmesi için çocuğun farkındalık oluşturmasına yardım etmek için kullanılır. Ayrıca, çocuğun güzel bir rengi takdir etmesine yardımcı olup sanatsal çalışmalara hazırlar. 

Nasıl Sunulur? 

Renk tabletlerinin konulacağı masa sade ve üzerinde herhangi bir nesne olmayan bir masa olmalıdır. Bu düzenleme dikkat dağınıklığını ortadan kaldıracaktır. İlk olarak rehber, kutuyu alır ve çocuğun masasına koymalıdır. Tabletleri tahta tutacaklarından tutup çocuğun önüne karışık şekilde koyar. Rehber seçtiği tableti çocuğa göstererek aynı renkten tableti bulmasını izler. Çocuk doğru tableti seçtiğinde renkleri rehber yanyana koyar. Benzer şekilde diğer tabletler de eşleştirilir. Eğer çocuk yanlış rengi seçerse rehber yine tabletleri yanyana koyar ve bunlar aynı değil der. Çocuğun doğru tableti bulmasını teşvik eder. Etkinlik bittiğinde tabletler karıştırılır ve çalışma tekrar edilir. Çocuk tam olarak etkinliği anladığında tek başına veya arkadaşları ile aynı etkinliği tekrar edebilir. Çocuk bir kutuyu tam olarak algıladığında ikinci kutur ve diğerleri için aynı aktiviteye devam edilir. 

Blog’a her gün eklenen yeni yazılar ve Montessori etkinlikleri için Abone bölümünden abone olmayı unutmayın. Yeni yazıları mailinizden takip edin…

 

Benzer İçerikler

Leave a Comment