Montessori Mobilya

by Montessori Felsefesi

Montessori mobilya sektörü, aynı adla anılan felsefi bir akımdan esinlenilmiştir. İtalyan Doktor Maria Montessori tarafından ileri atılan bu görüş, kısa zaman içerisinde birçok kitle tarafından benimsenmiştir. Çocuklarla birlikte yapılan çeşitli çalışmalarla bu akımın doğurduğu pozitif gelişmeler saptanmıştır. Zamanla sektörlere uyarlanan bu akım, çocuklar baz alınarak oluşturulan özel tasarım mobilyaları doğurmuştur.

Bu mobilyalar, özellikle 0 – 6 yaş arası çocukların bilişsel ve psikomotor becerilerini hızlı geliştirmeye yönelik dizayn edilmiştir. Üretilen birçok çocuk mobilyasının büyük ve işlevsiz olması, çocukların yeteri kadar özgür olmasını engeller. Bu da bilişsel gelişimi yavaşlatan etkenlerin oluşumunun tetiklenmesine yol açar. Çocukların kolayca ulaşabileceği yükseklikte üretilmiş, özel tasarım montessori mobilyalarla bu gelişim desteklenir. 

Çocuğun kendini bağımsız bir birey olarak hissetmesi önemlidir. Gelecekteki olacağı kişinin belirlenmesi, somut işlemler evresinde gerçekleşir. Montessori tekniğinin kullanımıyla tamamı çocukların boyuna uygun mobilyalar üretilir. Küçük ebatlarda ayna ve dolap, yere yakın yatak ve hatta diğer depolama alanları tasarlanır. Görsel öğelerle süslenip özerk hayal gücünün kullanılmasına izin veren tasarımlar çocuk odasına uygulanır. 

Neden Montessori Yatak Almalıyız?

Çocuklar için bağımsızlık vaad eden fonksiyonel ve eğlenceli yataklardır. Birçok aile ilk 3 yaşa kadar korkuluklu yatak tercih etmektedir. Bu da çocuğun bağımsızlık duygusunun sekteye uğramasına neden olabilmektedir. Çocuklar yataktan alınmak için anne babanın desteğine ihtiyaç duyar. Sürekli olarak hareket halinde olmak isteyen çocuklar için, korkuluklu yataklar pek ideal olmayabilir. Montessori yataklar, yere yakın oluşu nedeniyle çocuğunuz güvenle yatağa girip çıkabilir. Uyandıklarında ailelerini beklemek zorunda kalmazlar, böylece bireysel vakit geçirme kavramı gelişmeye başlar. Kendi başına yatıp kalkmaya başlayan çocuklarda kontrol mekanizması ve özdenetim gibi duygular güçlenir. 

Aileler için ilk sırada olan güvenlik şartını yerine getiren montessori yataklar düşme riskini de ortadan kaldırır. Oyun oynarken ya da yatağa tırmanmaya çalışırken oluşabilecek kazalardan korunma sağlar. Tamamı çocuğun boyuna göre ayarlanmış özel mobilyalar sayesinde konforlu oyun saatleri geçirilir. 

Çocukları için sağlıklı bir ortam oluşturmak tüm ebeveynler için önemlidir. Birçok aile tarafından doğal, kimyasal boya içermeyen ekolojik materyallerden kullanılması nedeniyle tercih edilir. Montessori yatakların tamamı ahşap iskeletten üretilir. Doğa dostu olan bu ahşap yapıların tamamı uzun yıllar kullanıma uygundur. 

En Kaliteli Montessori Yataklar Racuun’da

Ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlanan bu akım anneler tarafından oldukça benimsenmiştir. Eski usul mobilyaların yerini sorumluluk prensibinin oluşmasını destekleyen montessori akımı mobilyalar almıştır.

Montessori mobilyaların tamamı birinci sınıf materyalden üretilir. Çocuğunuzun büyürken rahatlıkla kullanabileceği ebatlarda tasarlanır. Racuun.com farklı dizayna sahip alternatiflerle çocuğunuzu yansıtan mobilyayı seçmenize olanak sağlar. Racuun.com güvencesiyle sahip olabileceğiniz bu mobilyaların kurulumu oldukça kolaydır.  Montessori yatakları inceleyerek size en uygun mobilyaya hemen sahip olabilirsiniz. 

Kaynak: Racuun.com

 

Benzer İçerikler

Leave a Comment